Kwas mlekowy 80%

Już od 5,90 zł

Kwas mlekowy jest wielofunkcyjnym składnikiem kosmetycznym używanym między innymi do peelingu i odnowy skóry. Naturalnie wytwarzany przez organizm ludzki pozwala utrzymać optymalną równowagę pH skóry i chronić przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów.

Kod: LQ18
Dostępność:
W magazynie

Guarantee safe & Secure checkout

Kwas mlekowy jest kwasem z grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA), do których należą także kwas cytrynowy, glikolowy, winowy czy jabłkowy. Można go znaleźć na przykład w kwaśnym mleku i jogurcie, stąd jego nazwa.

Kwasy AHA są popularnym środkiem w peelingach chemicznych. Kwas mlekowy ma większe cząsteczki, nie wnika tak głęboko jak kwas glikolowy, jest od niego łagodniejszy i nadaje się do regularnego stosowania. Jednocześnie ma lepsze właściwości nawilżające i przeciwstarzeniowe. Jest dobrym sposobem na pozbycie się przebarwień, plam starczych, uszkodzeń słonecznych, zmarszczek, blizn, pryszczy, zrogowaciałego naskórka, szorstkiej skóry. Może być przydatny do tak trudnych obszarów jak łokcie i pięty.

Kwas mlekowy jest powszechnie używany dla wygładzenia i nawilżenia skóry. Jest przydatny w każdej zdrowej terapii skóry, gdyż pomaga w usuwaniu martwego naskórka, co przyspiesza odnowę komórek skóry, zapewniając cerze świeży i odmłodzony wygląd. Działanie złuszczające przyspiesza odnowę skóry, poprawiając jej strukturę, dzięki czemu jest bardziej miękka i gładka, przy jednoczesnym zapobieganiu zatykania się porów. Kwas mlekowy sprzyja utrzymaniu właściwego pH skóry i hamuje wzrost drobnoustrojów. Ma to znaczenie w bardzo różnych problemach skórnych, np. takich jak: trądzik, zmarszczki, łuszczyca, rogowacenie naskórka, przy skórze wrażliwej i alergicznej. Ułatwia również wchłanianie składników aktywnych, zwiększa działanie nawilżające i efektywność kosmetyków.

Kwas mlekowy jest częstym składnikiem różnorodnych produktów pielęgnacyjnych. Jednakże używając go do swoich aplikacji należy zwracać uwagę na pewne przeciwieństwa. Kwasy AHA najlepiej działają przy pH wynoszącym ok. 4, czyli w środowisku kwaśnym. Natomiast niektóre składniki aktywne wymagają środowiska obojętnego lub zasadowego. Wiele osób lubi eksperymentować i dodaje na przykład kwasy AHA do maseczek, i podobno działają, ale w rzeczywistości większość maseczek nie jest odpowiednia dla kwasów AHA, gdyż rzadko mają pH poniżej 6. Szczególnie glinki wymagają do działania wysokiego pH.

Zabieg z kwasami AHA nie należy mylić z oczyszczaniem skóry. Są to dwa różne zabiegi. Najpierw stosuje się oczyszczanie, a dopiero po tym wykonuje się zabieg z kwasem mlekowym. Na początek należy zacząć stężenia 10% lub mniejszego. Przy niskim stężeniu jest mało prawdopodobne wystąpienie wyraźnego złuszczania, co najwyżej działanie będzie bardzo delikatne, ale przygotuje skórę na wyższe stężenia. 10% stężenie jest idealne do codziennego stosowania. Dla skóry wrażliwej na początek lepiej użyć stężenia 5%. Zabieg najlepiej wykonywać na noc, ponieważ zaraz po zabiegu skóra jest mniej odporna na promienie słoneczne i wyjście zaraz po zabiegu na słońce może być przyczyną oparzeń słonecznych.

W przypadku wyraźnych zmarszczek i blizn mogą być konieczne wyższe stężenia. Należy również mieć na uwadze, że zabiegi zapewne będzie trzeba powtarzać przez dłuższy czas.

Kwas mlekowy używany jest także do stabilizacji pH preparatów kosmetycznych. Zwykle do tych celów stosuje się kwas cytrynowy, ale kwas mlekowy czasem może być lepszym wyborem, gdyż może być łagodniejszy dla użytych składników kosmetycznych.

Zalecane użycie: 2 – 10%

Jak rozcieńczyć kwas mlekowy do potrzebnego stężenia?

Kwas mlekowy rozcieńczamy wodą destylowaną. Ilość niezbędnej wody można obliczyć korzystając ze wzoru: R = P1V1/P2 – V1.
R - ilość wody, którą należy dodać dla uzyskania docelowego stężenia;
V1
– ilość roztworu przed rozcieńczeniem;
P1, P2
– stężenie przed i po rozcieńczeniu.

Na przykład aby rozcieńczyć 10 ml kwasu 80% do stężenia 20% podstawiamy do wzoru: R = 80% x 10ml / 20% - 10ml = 30ml.
Czyli do 10ml kwasu należy dodać 30 ml wody i otrzymamy 40 ml kwasu 20%.

Kwas mlekowy 80%