Brzoza cukrowa (Betula lenta)

Nazwa botaniczna: Betula lenta
Część rośliny: Kora
Pochodzenie: USA, Rosja
8,20 zł

Zawartość:

Ilość:Opis

Czysty olejek z brzozy cukrowej

Brzoza cukrowa, zwana również wiśniową, pochodzi z Ameryki Północnej. Dla Indian była cenną rośliną leczniczą, jako środek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Olejek otrzymuje się z wodnego maceratu rozdrobnionej kory brzozy.

Olejek prawie w całości zawiera salicylan metylu, pochodną kwasu salicylowego (aspiryna). Z tego względu używany nieostrożnie może być potencjalnie toksyczny. Jednak używany rozważnie jako dodatek do masażu jest bardzo skutecznym środkiem przeciwbólowym, rozkurczowym i przeciwzapalnym - w przypadku bólu mięśni i stawów, bolesnych zwichnięć i stłuczeń, rwy kulszowej, nerwobóli, dny moczanowej, itp. Olejek łatwo wnika przez skórę i hamuje powstawanie prostaglandyn, zmniejszając stan zapalny i ból. Posiada silne właściwości antybakteryjne, przeciwrostoczowe i przeciwpierwotniakowe.

Olejek należy używać w stężeniu nie większym niż 25%, rozcieńczony w oleju roślinnym. 2-3 krople olejku dodane do kąpieli mogą być bardzo kojące.

Olejek brzozowy jest popularnym składnikiem maści i kremów na bóle mięśni i stawów, a także na różnorodne dolegliwości skórne. W produktach pielęgnacyjnych stosuje się go ze względu na działanie ściągające, tonizujące i zmiękczające. Olejek skutecznie redukuje zmarszczki i zwiotczenie skóry.

Środki ostrożności

Przed użyciem rozcieńczyć. Stosować miejscowo.

Nie zaleca się u osób uczulonych na aspirynę, dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także w przypadku zaburzeń czynności wątroby i przyjmowania leków na rozrzedzenie krwi.

Naturalne olejki eteryczne

Nasze olejki eteryczne są w 100% czystym, naturalnym produktem, otrzymanym bezpośrednio z roślin lub innych naturalnych surowców. Bez żadnych domieszek i dodatków. Zawierają kompletne spektrum związków bioaktywnych (często jeszcze nie odkrytych). Jest to zasadnicza różnica w stosunku do popularnych i tanich olejków rekonstruowanych w laboratoriach, które w składzie mają tylko podstawowe substancje.

Olejki eteryczne są mieszaniną substancji lotnych występujących w naturze w roślinach lub produktach pochodzenia zwierzęcego. Charakteryzują się one określonym działaniem biologicznym i zapachem. Do ich wydobycia używa się różnych metod. Najczęściej jest to destylacja za pomocą pary wodnej. Stosowane są również: ekstrakcja rozpuszczalnikowa, wyciskanie w prasie mechanicznej, czy bardzo zaawansowana i pozwalająca na otrzymanie najbardziej czystych i aktywnych biologicznie olejków – ekstrakcja nadkrytyczna CO2.

Laikowi wydaje się, że wszystkie olejki eteryczne ładnie pachną. W rzeczywistości większość olejków nie ma szczególnie ładnego zapachu, a niektóre są odpychające. Najczęściej o przydatności olejku decydują jego cenne właściwości lecznicze, zdrowotne i kosmetyczne. Tylko niektóre olejki są cenione ze względu na zapach i znajdują zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym, w szczególności olejki kwiatowe (np. różany, jaśminowy) czy olejki cytrusowe.

Olejki eteryczne używane są dla zapachu, w aromaterapii, dla zdrowia, leczniczo, do pielęgnacji skóry i włosów, a nawet w kuchni, do gotowania, przyrządzania ciast i deserów.

Wśród olejków eterycznych są takie, których cena jest wyższa niż cena złota. Bierze się to stąd, że do otrzymania niewielkiej ilości olejku potrzeba bardzo dużo, często drogiego surowca. Na przykład dla otrzymania 10ml olejku melisowego zużyte zostaje co najmniej 60 kg ziela melisy. Dlatego jeśli znajdziemy w cenie kilku złotych buteleczkę olejku różanego, melisowego, drzewa sandałowego czy innego cennego olejku – z całą pewnością nie jest to prawdziwy olejek.

Zastosowanie

Wprowadzenie olejków eterycznych jest proste, korzystne dla zdrowia i otoczenia. Możesz je używać na różne sposoby, dla zapachu, jak i dla kosmetycznych i leczniczych właściwości. Korzystaj z olejków, aby w swoim domu stworzyć przyjazną aurę. Olejki eteryczne działając grzybobójczo, antybakteryjnie i antywirusowo nie tylko wnoszą zapach do domu, ale również oczyszczają powietrze zmniejszając stężenie drobnoustrojów.

 • Najprostsza inhalacja: 3 – 4 krople na chusteczkę. Chusteczkę należy trzymać w pobliżu nosa i wdychać. Za pierwszym razem należy użyć tylko jednej kropli, aby sprawdzić siłę olejku. Kilka kropli ojejku można również dodać do grubej soli, dokładnie wymieszać i wdychać trzymając w kieliszku lub innym pojemniczku.
 • Inhalacja parowa: Na gorącą wodę w misce dodać 3 – 7 kropli olejku. Następnie należy nachylić się nad miską i wydychać opary (z przerwami). Inhalacja jest bardzo pomocna w przypadku przeziębienia i grypy.
 • Zapach i świeżość otoczenia: Wiele olejków może być użytych do oczyszczania i dezynfekcji powietrza, np. rozmarynu, jałowca, drzewa herbacianego, sosny, mirtu cytrynowego, niaouli, trawy cytronelowej, eukaliptusa, mięty. Dodaj kilka kropli olejku do naczynia z gorącą wodą, naczynia na kaloryferze, nawilżacza powietrza, albo nawet połóż chusteczkę nasączoną kilkoma kroplami olejku w przewiewnym miejscu.
 • Zapach w łazience: Do grubej soli morskiej dodaj kilka kropli olejku eterycznego i dokładnie wymieszaj. Przesyp sól do ozdobnego słoiczka i postaw w łazience. Naturalny olejek oprócz ładnego zapachu będzie dodatkowo zabijał zarazki. Dla lepszego efektu sól można zabarwić dodając kroplę barwnika.
 • Sprzęty domowe: Kilka kropli olejku do wody w żelazku, worka w odkurzaczu, do prania, do lodówki, do szuflad kuchennych, itp.
 • Odstraszanie owadów: Wiele olejków eterycznych, w tym z trawy cytronelowej, lawendy, mięty pieprzowej, jest naturalnym środkiem odstraszającym owady. Umieść w pobliżu okien i drzwi waciki lub kawałki tkaniny nasączone kilkoma kroplami olejku.
 • Środek na mole: Olejki eteryczne są najbardziej skutecznym sposobem na mole. Dosłownie mole znikają z dnia na dzień. Nie ma sensu używać środków stosowanych miejscowo, np. tylko w szafie z ubraniami, bo jeśli są w szafie, są także w łazience, w kuchni, w różnych zakamarkach mieszkania. Dlatego olejki, których zapach rozchodzi się po całym domu załatwią problem najlepiej. Możesz użyć jednego z olejków podanych wyżej.
 • Masaż: Do masażu używa się olejków rozcieńczonych w olejach roślinnych (np. ze słodkich migdałów, pestek moreli, pestek winogron, orzechów laskowych). Zalecane stężenie wynosi 1 – 3%, w zależności od właściwości użytych olejków eterycznych i problemów zdrowotnych. Na przykład przy bólach mięśni, stawów, cellulicie stężenie olejków będzie wyższe, niż w przypadku problemów emocjonalnych (stres, bezsenność, depresja, itp.). Na każde 10 ml bazy (olej, masło kosmetyczne) zwykle daje się 2 – 6 kropli olejków eterycznych.
 • Kosmetyki: Olejki eteryczne możesz dodawać do kremów, balsamów, szamponów i innych kosmetyków, aby dodać im nowych właściwości lub zapachu. 10 – 20 kropli na 120 ml bazy.
 • Opryszczka, grzybica: Olejek eteryczny należy rozcieńczyć w alkoholu (wódce) - 5 kropli na łyżkę stołową alkoholu. Mieszaninę należy stosować bezpośrednio na chore miejsca, można również stosować płukankę w połączeniu z 1 l ciepłej wody.
 • Zimne i gorące kompresy: Plastry i okłady są świetnym sposobem w celu zmniejszenia bólu i zapalenia. Aby zrobić gorący kompres dodaj do szklanki ciepłej wody 5 – 7 kropli olejków eterycznych i dokładnie wymieszaj. Namocz kompres z gazy lub tkaniny bawełnianej i nałóż na bolące miejsce. Ciepłe kompresy szczególnie są pomocne w przypadku bólu pleców (korzonki), ucha i bólu zębów. Natomiast zimne kompresy (z zimnej wody) są odpowiednie przy bólu głowy, skręceniach i stłuczeniach. W razie poważnej choroby lub silnego bólu zabieg należy skonsultować z lekarzem.
 • Pielęgnacja włosów: Olejki eteryczne idealnie nadają się do pielęgnacji włosów. Mogą być dodawane do szamponów i odżywek wpływając na ich właściwości. Dla olejków i masek do włosów do 6 kropli na każde 10 ml bazy.
 • Kąpiel: 5 – 15 kropli dodaj do niewielkiej ilości wody, dokładnie wymieszaj, wlej do wanny. Kąpiel dostarcza przyjemności, relaksu, ale jest również ozdrowieńcza, pomagając w przypadku różnych problemów skórnych, bólu, odmrożeniach, stresie, depresji i innych. Olejki eteryczne mogą być dodawane do czystej wody, ale mogą również być łączone z innymi dodatkami, np. solą morską, mlekiem, olejkami (z pestek róży, moreli, itp.).

Środki ostrożności

Olejki eteryczne używane nierozważnie mogą być szkodliwe, dlatego należy zachować przy ich stosowaniu odpowiednią ostrożność.

 • Nie należy stosować nierozcieńczonych olejków eterycznych na skórę. Istnieją pewne wyjątki od tej zasady, na przykład bez rozcieńczania można użyć miejscowo na skórę olejku lawendowego, drzewa herbacianego, niaouli. Należy jednak uważać, ponieważ u niektórych osób skóra może być zbyt wrażliwa. Najlepiej jednak nie stosować na skórę żadnych olejków bez uprzedniego rozcieńczenia.
 • Niektóre olejki mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób. Dlatego korzystając po raz pierwszy z nowego olejku należy wykonać test na wewnętrznej stronie przedramienia. Rozpuścić kroplę olejku eterycznego w łyżeczce oleju roślinnego i posmarować tym skórę. Odczekać 24 godziny, aby upewnić się, że olejek nie powoduje uczulenia.
 • W czasie ciąży lub w pierwszych trzech miesiącach ciąży należy unikać niektórych olejków.
 • W przypadku raka, epilepsji, nadciśnienia, astmy lub innych chorób niewskazane jest stosowanie niektórych olejków. Przed użyciem olejku należy sprawdzić czy są przeciwwskazania. W razie wątpliwości skonsultować z lekarzem.
 • Mniej znaczy więcej. Stosując olejki eteryczne należy trzymać się reguły, żeby użyć najmniejszej ilość olejku niezbędnej do wykonania zabiegu.
 • Nie wszystkie olejki są bezpieczne. Są olejki, których lepiej nie używać, ponieważ mogą okazać się toksyczne nawet w małych stężeniach. Dlatego przed zastosowaniem nowego, nieznanego olejku zawsze dokładnie sprawdź przeciwwskazania i ostrzeżenia.
 • Nigdy nie pozwalaj dzieciom używać olejków eterycznych samodzielnie. Trzymaj olejki w miejscu niedostępnym dla dzieci. Niektóre olejki mają zapach, który może skłonić dziecko do wypicia.
 • Nie należy stosować olejków eterycznych doustnie na własną rękę. Olejki eteryczne stosuje się wewnętrznie w różnych dolegliwościach, nie należy jednak tego robić bez konsultacji lekarskiej.
 • Olejki eteryczne są łatwopalne. Należy je przechowywać i stosować z dala od ognia.

Przechowywanie

Olejki eteryczne należy przechowywać w szczelnie zamkniętych butelkach z ciemnego szkła, z dala od ognia i źródeł ciepła, w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.