Dlaczego nie ma wysyłki natychmiastowej i dlaczego realizacja zamówienia trwa tak długo…

Często otrzymujemy sygnały od klientów, że oczekują szybkiej wysyłki. Nie możemy jednak wysyłać zamówień tak szybko, jak sklepy z butami czy kosmetykami.
Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze i najważniejsze. Nie mamy gotowych produktów, które wystarczy tylko zapakować do kartonowego pudełka i wysłać. Wszystkie towary – olejki zapachowe i eteryczne, oleje, masła, produkty ciekłe i sypkie znajdują się na magazynie w opakowaniach zbiorczych. Gdy rozpoczyna się realizacja Twojego zamówienia na magazyn trafia lista produktów do przygotowania. Każdy z nich jest osobno odmierzany i pakowany do opakowania jednostkowego. Inaczej mówiąc – zostaje „wyprodukowany” pod konkretne zamówienie.

Produkty do małych zamówień można przygotować w kilkanaście minut. Ale dla dużych godzina nie wystarczy. Dlatego w przypadku większej ilości zamówień, lub gdy wypadnie więcej dużych zamówień - możemy stawać na głowie, ale nic się nie przyspieszy. Są okresy, gdy zamówienia wysyłamy w ciągu 1-3 dni a są też takie, gdy czas realizacji sięga tygodnia.

Szczególna sytuacja dotyczy zamówień, w przypadku których, gdy trafią na magazyn może okazać się, że jakiegoś surowca nie ma w wystarczającej ilości by przygotować określony produkt z zamówienia. W razie, gdy uzupełnienie stanu magazynowego wymaga dłuższego czasu staramy się wysłać produkty, które są przygotowane a resztę dosyłamy w późniejszym terminie.

Gdy wysyłka się przedłuża otrzymujemy rady by zatrudnić więcej pracowników. Faktycznie obecny skład osobowy jest zbyt obciążony pracą i przydałyby się dodatkowe ręce do pomocy. Powoli dążymy w tym kierunku, ale musimy bardzo uważać na koszty. W stosunku do podobnych firm operujemy na niższej marży, co oznacza, że przy porównywalnej sprzedaży dysponujemy mniejszymi pieniędzmi na zatrudnienie. By to zmienić powinniśmy szybko podnieść ceny, ale czasem trudno jest się wycofać z pewnych błędów.

Inną kwestą jest fakt, że ilość zamówień jest bardzo zmienna. Są okresy z wysokim obłożeniem, gdy dodatkowy personel bardzo by się przydał. Ale co zrobić, gdy górka z zamówieniami się kończy? W tak niepewnych czasach musimy bardzo uważać by nie przeholować, bo moglibyśmy szybko zakończyć działalność.

Ze względu na specyfikę naszej działalności i oferowanych towarów raczej trudno będzie nam się równać w szybkości wysyłki ze sklepami, które sprzedają gotowe towary z „półki”. Ale szukamy możliwych do zastosowania rozwiązań i ciągle staramy usprawnić proces realizacji zamówień.