Black Friday: Dziś obniżone ceny na wszystko!
Obniżka! Oregano (Origanum vulgare) Zobacz większe

Oregano (Origanum vulgare)

Olejek eteryczny z oregano, 100% czysty. To jest olejek eteryczny, destylowany z ziela oregano. Nie należy go mylić z tzw. olejkiem oregano, który jest maceratem ziela oregano w oleju i zawiera znikomą ilość olejków lotnych, w przeciwieństwie do olejku eterycznego.

Więcej szczegółów

15,45 zł

17,36 zł

Więcej informacji

Poprawna polska nazwa oregano to lebiodka pospolita. Nazwa oregano jednak bardziej się przyjęła, bo tak to ziele nazywane jest jako przyprawa w kuchni. Większość gatunków lebiodki pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie można je spotkać w wielu krajach pod różnymi nazwami. Dawniej lebiodka (Origanum vulgare) często nazywana była majerankiem. Rzadziej występuje pod nazwą dzikiego majeranku.

Łacińska nazwa Origanum wywodzi się z greckiego oros (góra) i ganos (radość i piękno), co można tłumaczyć jako radość gór. Według mitologii greckiej zioło to jest zamienionym przez bogów w roślinę sługą króla Cypru o imieniu Amarakos, który upuścił naczynie z perfumami. Jako pierwsza oregano miała uprawiać Wenus. Począwszy od Arystotelesa uważano, że zioło jest antidotum na trucizny. Grecy i Rzymianie używali oregano jako środka zapachowego do kąpieli, w olejkach do masażu, jako środka dezynfekującego i konserwującego. W Europie roślina ta zyskiwała na popularności ponieważ przypuszczano, że może chronić przed dżumą i innymi zarazami.

Lebiodka pospolita zawiera ok. 0,5% olejku eterycznego. Otrzymuje się go destylując parą wodną ziele z kwiatami. Olejek eteryczny z oregano jest jednym z najsilniejszych naturalnych środków zwalczającym chorobotwórcze wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Jedna z anegdot dotycząca siły tego olejku mówi, że drożdże, które testowano w trakcie prób z bombą atomową przetrzymały bez szwanku wybuch jądrowy ale nie były w stanie przeżyć w zetknięciu z olejkiem z oregano. Jest wyśmienitym olejkiem przy chorobach zakaźnych, niezależnie od ich lokalizacji.

Olejek z oregano jest bardziej aktywny wobec szkodliwych patogenów niż wyciągi z czosnku i jeżówki purpurowej. Jest znakomitym środkiem antyseptycznym i bakteriobójczym. Posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwreumatyczne, antyseptyczne, przeciwskurczowe, antytoksyczne, przeciwwirusowe, bakteriobójcze, grzybobójcze, pasożytobójcze, wiatropędne, żółciopędne, napotne, moczopędne, wykrztuśne, tonizujące, stymulujące.

Olejek z oregano uważany jest za wyjątkowo wszechstronny naturalny środek i bywa zalecany w najbardziej różnych problemach. Przy używaniu tego olejku trzeba jednak postępować ostrożnie, bowiem jest dość silny i może podrażniać skórę i błony śluzowe.

Wewnętrznie stosuje się 1 - 2 krople, maksymalnie do 5 razy dziennie. Przed użyciem należy wymieszać z wodą, olejem lub miodem. Dla lepszego efektu można połączyć olejek z oregano z olejkiem z niaouli.

Środki ostrożności: Olejek jest bardzo mocny i nierozcieńczony może powodować podrażnienia. Dlatego powinien być mocno rozcieńczony, szczególnie w przypadku kontaktu z delikatną skórą lub błonami śluzowymi. Nie polecany u dzieci i kobiet w ciąży.

Opinie

Napisz opinię

Oregano (Origanum vulgare)

Inne produkty w tej samej kategorii:

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: