Parę przepisów łatwych do wykonania. Skład w procentach, bo łatwo przeliczyć na docelową ilość, którą chcemy zrobić. Wszystkie składniki dostępne w naszym sklepie (oprócz alkoholu).

Balsam do ust

Składniki:

25% - wosk pszczeli
10% - olej rycynowy
14% - masło shea
14% - masło kakaowe
35% - olej z pestek brzoskwini
2% - aromat do ust lub naturalne olejki eteryczne

Zamiast wosku pszczelego i oleju brzoskwiniowego można dać inny wosk i olej, według własnych upodobań. Masło shea powinno być rafinowane, ponieważ ma gładszą konsystencję i jest prawie bezzapachowe. Dla zapachu w balsamach używa się wyłącznie aromaty do ust lub naturalne olejki eteryczne. Nie wolno stosować zwykłych olejków zapachowych.

Sposób wykonania

Roztopić wosk z olejami w naczyniu na słabym ogniu, aż wosk stanie się całkowicie płynny. Dodać masło kakaowe, gdy się roztopi zdjąć z ognia. Powoli dodawać małe kawałki masła shea stale mieszając. Robienie tym sposobem sprawi, że balsam będzie gładki, bez ziarnistości. Po stopieniu masła shea dodajemy aromat do ust lub olejek eteryczny, np. miętowy, pomarańczowy. Następnie przelewamy do tubek do balsamu do ust lub małych słoiczków kosmetycznych i odstawiamy do ostygnięcia.

Do balsamu dodatkowo można dodać witaminę E, która chroni balsam przed utlenianiem. Balsam można barwić na dowolny kolor używając barwników do balsamów.

Zamiast dodawania masła shea po kawałeczku można również wszystkie składniki, oprócz zapachu stopić, następnie zdjąć z ognia, dodać barwnik, witaminę E, na końcu zapach, dokładnie wymieszać, napełnić tubki i odstawić do zamrażalnika dla szybkiego schłodzenia. Balsam nie zdąży się wykrystalizować i będzie gładki. Nie może być jednak za gorący, bo pojawią się w nim pęknięcia.

Masło shea

Składniki:

85% - masło shea
15% - olej lub mieszanina olei (np. jojoba, z orzechów laskowych, brzoskwiniowy, itp.)

Sposób wykonania

Podgrzać masło w mikrofalówce lub na słabym ogniu, aby je zmiękczyć. Do miękkiego masła dodać ciepły olej i zmiksować. Przełożyć do słoiczków.

Do masła można dodać olejki zapachowe lub eteryczne w ilości do 2% i witaminę E dla zwiększenia trwałości.

Masło shea można używać czyste, bez dodatków, ale dzięki dodaniu oleju jest bardziej miękkie, łatwiej go używać i można mu nadać lepszych właściwości, dobierając odpowiedni olej.

W podobny sposób można postąpić z innymi masłami, przy czym do maseł bardziej trwadych np. kakaowego należy dodać więcej oleju.

Balsam do masażu (w kostce)

Składniki

25% - wosk pszczeli
40% - olej z pestek moreli (morelowy)
20% - masło shea
13% - masło kakaowe
2% - olejki zapachowe lub eteryczne

Sposób wykonania

Roztopić wosk z olejem na słabym ogniu, dodać masło kakaowe, po roztopieniu zdjąć z ognia. Mieszając powoli dodawać małe kawałki masła. Po uzyskaniu jednolitej masy dodać ulubione olejki zapachowe, dokładnie wymieszać i przelać do formy.

Zamiast wosku pszczelego można użyć wosku roślinnego, podobnie zamiast oleju morelowego, dowolnego innego.

Babeczki do kąpieli z solą morską i masłem shea

Składniki

45% - sól morska (sama lub z dodatkiem soli z Morza Martwego i soli Epsom)
23% - masło kakaowe
20% - masło shea
10% - jogurt w proszku
2% olejki zapachowe lub eteryczne

Sposób wykonania

Roztopić masło kakaowe z masłem shea na małym ogniu. W osobnym naczyniu wymieszać dokładnie sól z jogurtem. Wlać masło do mieszaniny soli z jogurtem, dodać olejki zapachowe i dokładnie wymieszać. W efekcie powstanie konsystencja zbliżona do mokrego piasku. Przełożyć do foremek i odstawić do stwardnienia. Najlepiej jeśli foremki mają pojemność odpowiadającą łyżce mieszaniny, np. doskonale nadają się silikonowe foremki do czekoladek.

Zamiast jogurtu można użyć mleka w proszku lub mączki owocowej (z limonki, malin, bananów, itp.). Do barwienia należy użyć barwników do balsamów. Barwniki dodaje się do roztopionego masła, przed połączeniem z solą. Używając zwilża się w ciepłej wodzie jedną lub kilka babeczek i masuje ciało. Jest to doskonały, nawilżający i ujędrniający peeling.

Woda kwiatowa

Składniki

1% - Polysorbate 20
1% - olejek zapachowy
98% - woda destylowana

Sposób wykonania

Dokładnie wymieszać Polysorbate 20 z olejkiem zapachowym, następnie dodać do wody w butelce. Dobrze wstrząsnąć. Dla większej trwałości można dodać konserwantu (może być alkohol w ilości 1 – 3%).

Olejek do kąpieli

Składniki

78% - olej z pestek moreli lub inny (może być mieszanina różnych olei)
20% - Polysorbate 80
2% - olejek zapachowy

Sposób wykonania

Wymieszać oleje z Polysorbate 80, dodać olejek zapachowy. Jeżeli do zrobienia olejku używane są oleje o niskiej trwałości, np. migdałowy, należy dodać 0,5 – 1% witaminy E.

Bomby do kąpieli z masłem kakaowym

Składniki

16% - kwas cytrynowy
32% - masło kakaowe, shea, aloesowe lub inne
45% - soda oczyszczona
5% - Polysorbate 80
2% - olejek zapachowy

Sposób wykonania

Roztopić masło na małym ogniu. Zdjąć z ognia, dodać sodę oczyszczoną, kwas cytrynowy i dobrze wymieszać. Na końcu dodać olejek zapachowy i wymieszać. Przełożyć do foremek i odstawić do stwardnienia. Bomby można barwić na dowolny kolor za pomocą barwników do balsamów. Zamiast Polysorbate 80 można użyć wosku emulgującego.

Perfumy w sztyfcie

Zwykle perfumy kojarzą się z flakonikiem, ale w formie balsamu mogą być ciekawą alternatywą.

Składniki

20% - olejek zapachowy
20 – 25% - wosk pszczeli (migdałowy, jojoba, itp.)
80 – 75% - olej jojoba lub frakcjonowany olej kokosowy

Sposób wykonania

Na wolnym ogniu rozpuścić wosk z olejem. Zestawić z ognia, ostudzić nieco, dodać olejek zapachowy, dokładnie wymieszać i przelać do małych pojemników.

Perfumy na bazie oleju jojoba lub oleju kokosowego

Składniki

Olejek zapachowy 20%
80% - olej jojoba lub frakcjonowany olej kokosowy.

Sposób wykonania

Wymieszać olej z olejkiem zapachowym. Perfumy najlepiej używa się w opakowaniu typu rol-on.

Perfumy na bazie alkoholu (woda kolońska, dezodorant do ciała)

Składniki

Olejek zapachowy 20%
70% - alkohol (spirytus 100%)
10% - cyklometikon

Sposób wykonania

Wymieszać alkohol z cyklometikonem, dodać olejek zapachowy. Alkohol i cyklometikon można użyć również w odwrotnej proporcji (70% cyklometikon, 10% alkohol), można również użyć samego alkoholu lub samego cyklometikonu. Aby otrzymać wodę kolońską stosujemy odpowiednio 10% olejek zapachowy, 80% alkohol, 10% cyklometikon, a dla dezodorantu do ciała – 5% olejek zapachowy, 80% alkohol, 15% cyklometikon.

Inne recepty z użyciem cyklometikonu - zobacz opis produktu.

Odżywcze serum do ust z olejem śliwkowym

Składniki

50% - skwalen z oliwek
40% - frakcjonowany olej kokosowy
8% - olej śliwkowy
2% - olej jojoba

Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki ze sobą, przelej do buteleczek. Do serum można dodać naturalne olejki eteryczne lub aromat do balsamów do ust.

Serum nawilżające pod oczy z olejem z ogórecznika

Składniki

90% - skwalen z oliwek
6% - olej z nasion gorzkiego melona
4% - olej z ogórecznika

Połącz wszystkie składniki ze sobą, przelej do buteleczek.

Odżywcze serum do twarzy ze skwalenem z oliwek

Składniki

88% - skwalen z oliwek
6% - olej awokado
5% - olej z ogórecznika
1% - cyklometikon

Połącz wszystkie składniki, przelej do buteleczek.