Mirra/Balsamowiec mirra (Commiphora myrrha): Olejek eteryczny z żywicy

Już od 25,75 zł

Czysty 100% olejek eteryczny destylowany parą wodną z żywicy mirry (Commiphora myrrha).

Kod: EO93
Dostępność:
W magazynie

Olejek eteryczny destylowany parą wodną z zastygłej żywicy mirry (Commiphora myrrha). Nie należy tego olejku mylić z dużo tańszą oleożywicą, która w sprzedaży występuje także pod nazwą olejku eterycznego, chociaż w istocie jest to wyciąg rozpuszczalnikowy.

Mirra jest niskim krzewem lub drzewem pochodzącym z Etiopii i Somalii. Według legendy mirra jest zamienioną w drzewo córką króla Syrii. W miejscach nacięć lub uszkodzeń wypływająca z drzewa żywica w zetknięciu z powietrzem twardnieje, tworząc grudki przypominające łezki, które podobno są łzami księżniczki.

Mirra od tysiącleci zajmowała ważne miejsce u różnych kultur. W starożytnym Egipcie mirry używano w medycynie, do balsamowania, jako kadzidła, była najważniejszym składnikiem mitycznych perfum. Była używana do namaszczania królów i nasączania odzieży pielgrzymów udających się do miejsc świętych. Uważa się, że mirra wzmacnia i ożywia duszę, pomaga w medytacji i modlitwie.

Mirra bogata jest liczne substancje o wszechstronnej aktywności biologicznej, w tym olejki lotne i flawonoidy. Pomagają one w redukcji stanów zapalnych i wzmacniają system odpornościowy. Olejek z mirry ma wyjątkowo skuteczne działanie antyseptyczne. Ma właściwości tonizujące, stymulujące, uzdrowieńcze, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Bardzo skuteczny w bólu gardła i w leczeniu chorób jamy ustnej (zapalenie dziąseł, zapalenie jamy ustnej, stany zapalne spowodowane protezami, itp.). Jest również skutecznym środkiem w zakażeniach dróg oddechowych.

Olejek z mirry zaleca się stosować zewnętrznie miejscowo na skórę w miejscach wymagających ingerencji. Stosowany jest również w olejkach do masażu. Przy przeziębieniu i zapaleniu górnych dróg oddechowych rozcieńczony może być używany do nacierania klatki piersiowej i pleców. W przypadku stanów zapalnych jamy ustnej, dziąseł i zapalenia gardła polecane jest płukanie jamy ustnej (1 – 3 krople na pół szklanki ciepłej wody).

Środki ostrożności: Rozcieńczyć przed użyciem. Przy długotrwałym stosowaniu może powodować reakcje alergiczne. Nie stosować w okresie ciąży.

 

Więcej informacji
Nazwa botaniczna:Commiphora myrrha (Nees) Engl.
Numer WE (EINECS)284-510-0
Numer CAS84929-26-0
INCICommiphora myrrha
Rodzaj produktuNaturalny olejek eteryczny destylowany parą wodną
Metoda otrzymaniaDestylacja parą wodną
Nuty zapachoweBaza, utrwalacz zapachu
SurowiecŻywica
PochodzienieSomalia
Mirra/Balsamowiec mirra (Commiphora myrrha): Olejek eteryczny z żywicy