Hydrolat z kadzidłowca
Hydrolat z żywicy olibanowej (Boswellia carterii). Charakteryzuje się subtelnym, balsamiczno-drzewnym aromatem z nutą żywicy i cytrusowej świeżości. Ceniony za właściwości kojące, przeciwzapalne i regenerujące, znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, wrażliwej i problematycznej.
Hydrolat z Boswellia carterii wspomaga odbudowę bariery hydrolipidowej, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia oraz wykazuje działanie tonizujące i lekko ściągające. Może być stosowany jako tonik, faza wodna w kremach i maseczkach, a także jako baza do aromaterapeutycznych mgiełek i kompresów. Dzięki delikatności i niskiej zawartości olejków eterycznych nadaje się również do pielęgnacji okolic oczu oraz skóry po zabiegach dermatologicznych. Bezpieczny do codziennego użytku, również w pielęgnacji dzieci.
Opis
Boswellia carterii jest gatunkiem drzewa kadzidłowca rosnącego naturalnie w Afryce Wschodniej i na Półwyspie Arabskim, głównie w Somalii i Omanie. Wydziela cenną żywicę (olibanum), z której pozyskiwane są zarówno olejek eteryczny, jak i hydrolat. Drzewo to ma silne znaczenie kulturowe i aromaterapeutyczne – znane jest od tysięcy lat jako źródło kadzidła.
Skład chemiczny
Hydrolat zawiera śladowe ilości wodnorozpuszczalnych składników lotnych oraz niewielkie frakcje polarne związane z rozpuszczalnością:
-
α-Tujon, pineny, limonen, myrcen (śladowe ilości)
-
Rozpuszczalne frakcje kwasów bosweliowych (nieolejowe)
-
Lekkie alkohole terpenowe, niektóre związki fenolowe (<0,01%)
Hydrolat nie zawiera tłuszczowych frakcji olejku eterycznego, przez co jest bardzo łagodny i odpowiedni dla skóry wrażliwej.
Właściwości kosmetyczne
Hydrolat z Boswellia carterii działa przeciwzapalnie, regenerująco i tonizująco. Zmniejsza zaczerwienienie, łagodzi podrażnienia, działa ochronnie na naskórek oraz wspomaga regenerację bariery hydrolipidowej. Idealnie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, dojrzałej, reaktywnej i z objawami starzenia. Wspiera nawilżenie i uelastycznienie skóry, a także może być stosowany jako baza do aplikacji kwasu hialuronowego lub maseczek.
Właściwości farmakologiczne
Ze względu na obecność śladowych ilości metabolitów bosweliowych, hydrolat wykazuje delikatne działanie biologiczne:
-
łagodnie przeciwzapalne,
-
przeciwbakteryjne – ograniczające kolonizację mikroflory patogennej,
-
przeciwutleniające,
-
wspomaga gojenie naskórka.
Choć działanie jest znacznie słabsze niż w przypadku olejku eterycznego, jest ono dobrze tolerowane nawet przez skórę bardzo wrażliwą.
Aromaterapia
Hydrolat ma łagodne działanie aromaterapeutyczne. Wspiera redukcję stresu, napięcia i drażliwości. Sprzyja wyciszeniu, medytacji, odprężeniu emocjonalnemu. Może być stosowany jako składnik rytuałów wieczornych, a także jako bezpieczna mgiełka relaksacyjna dla dzieci. Może wspomagać sen i łagodzić niepokój.
Toksykologia i bezpieczeństwo
Hydrolat z kadzidłowca jest uznawany za surowiec bardzo bezpieczny. Nie wykazuje właściwości drażniących, uczulających ani fototoksycznych. Może być stosowany bez rozcieńczania, także na błony śluzowe i skórę po zabiegach.
Typowe pH: 4,5–6,0
Nie zawiera konserwantów – zaleca się przechowywanie w lodówce lub zakonserwowanie 1–5% alkoholu roślinnego bądź łagodnym konserwantem ekologicznym.
Kompatybilność
Hydrolat dobrze łączy się z hydrolatami kwiatowymi (róża damasceńska, neroli, lawenda), drzewnymi (sandałowiec, cedr), a także z wodami ziołowymi o działaniu przeciwzapalnym (rumianek, kocanka). W kosmetykach dobrze komponuje się z alantoiną, pantenolem, niacynamidem, kwasem hialuronowym, gliceryną i ektoiną.
Profil zapachowy
Zapach hydrolatu jest delikatny, lekko żywiczny i balsamiczny z miękkim cytrusowym tłem. Nie dominuje w kosmetyku, nie konkuruje z olejkami eterycznymi, co czyni go bardzo uniwersalnym składnikiem bazowym.
Dawkowanie i zastosowanie
Hydrolat można stosować bezpośrednio lub jako komponent fazy wodnej:
-
W mgiełkach, tonikach, kompresach: 90–100%
-
W emulsjach: 10–90%
-
W żelach do twarzy i płynach micelarnych: 20–80%
-
W produktach dla dzieci, skóry atopowej i wrażliwej: do 100%
-
Jako baza maseczek, peelingów enzymatycznych, hybrydowych hydrolatów z olejkami
Inne zastosowania
Hydrolat może być stosowany jako:
-
relaksująca mgiełka do poduszek i pościeli,
-
spray do aromaterapii domowej,
-
tonik po goleniu i depilacji,
-
baza do spryskiwania skóry przed zastosowaniem serum olejowego,
-
składnik fitoterapeutyczny do płukanek ust i inhalacji parowych.