Guma arabska (senegalska)

Już od 4,41 zł

Naturalna guma arabska, zwana również gumą senegalską w postaci proszku.

Kod: SL43
Dostępność:
W magazynie

Naturalna guma arabska jest wysuszoną żywicą akacji senegalskiej i kilku innych gatunków akacji, występujących od Senegalu na zachodnim wybrzeżu Afryki, aż do Pakistanu i Indii. Większość światowej produkcji gumy arabskiej pochodzi z Sudanu, Czadu i Nigerii. Żywica jest zbierana przez miejscowe kobiety z drzew rosnących dziko w naturze, dając im jedną z niewielu szans na zarobienie pieniędzy.

Guma arabska jest jedną z najdłużej używanych przez człowieka gum pochodzenia naturalnego. Pierwsze zapiski potwierdzające handel gumą arabską pochodzą sprzed 3 tys. lat. Do Europy trafiła za pośrednictwem Arabów. Guma arabska jest substancją o tysiącu zastosowaniach, w tym także w przemyśle spożywczym, farmacji i kosmetyce.

Jest stosowana jako emulgator, stabilizator emulsji, środek zagęszczający, wygładzający teksturę, przeciwzapalny, środek wiążący i stabilizator piany. W produktach w postaci proszku dodaje się ją w niewielkiej ilości dla utrzymania proszku w postaci sypkiej. Posiada właściwości kojące i przeciwzapalne. Może łagodzić bóle brzucha, biegunki i zaparcia. Stosowana jest w chorobach oczu, krwawieniach, przeziębieniach, w problemach skórnych jako środek ściągający i zmiękczający.

Właściwości

Guma arabska składa się z polisacharydów i glikoprotein. Jest wyjątkowa wśród naturalnych hydrokoloidów ze względu na bardzo wysoką rozpuszczalność w wodzie, nawet do 50%. W wysokim stężeniu tworzy z wodą lepką, galaretowatą masę. Rozpuszcza się także w alkoholu w stężeniu do 60% i w niewielkim stopniu w glicerynie.

Większość gum w niskich stężeniach tworzy z wodą lepkie roztwory, natomiast roztwór gumy arabskiej staje się lepki i wykazuje cechy pseudoplastyczne dopiero w stężeniu powyżej 40%.

Zastosowanie

Guma arabska jest istotnym składnikiem napojów bezalkoholowych, dzięki któremu zachowują konsystencję, smak i aromat. W wyrobach cukierniczych guma arabska zapobiega krystalizacji cukru i łączy ze sobą różne składniki, zapewniając gotowemu produktowi właściwą konsystencję (lody, cukierki, czekoladki, gumy do żucia, itp.). W produktach w proszku (desery, napoje, zupy) zwiększa trwałość smaku. Dodanie gumy arabskiej do piwa powoduje większą i trwalszą pianę.

W medycynie guma używana jest do produkcji tabletek, sporządzania zawiesin i zapobieżenia wytrącaniu się metali ciężkich. W pastylkach, kroplach i syropach na kaszel guma łagodzi podrażnioną śluzówkę. W podręcznikach medycyny naturalnej zaleca się gumę arabską wszędzie tam gdzie pomocna jest kojąca powłoka – zapaleniu dziąseł, gardła, krtani, biegunce i infekcjach dróg moczowych. Zewnętrznie na poparzenia i inne problemy skórne.

Guma arabska jest prebiotykiem. Ma korzystny wpływ na zdrowie poprzez stymulowanie wzrostu dobroczynnych bakterii mikroflory jelitowej, co objawia między innymi zwiększeniem odporności, wzmocnieniem kości, zmniejszeniem ryzyka raka jelita grubego czy zwiększeniu uczucia sytości i wspomaganiu kontroli wagi. Liczne badania naukowe potwierdzają, że jej spożywanie poprawia ogólny stan zdrowia.

W emulsjach kosmetycznych guma arabska najczęściej stosowana jest w połączeniu z innymi emulgatorami tworząc matrycę żelową, która zapobiega rozwarstwieniu emulsji. Stosowana samodzielnie jest słabym emulgatorem. W kosmetykach używana jest ze względu na właściwości ochronne, stabilizujące i wygładzające teksturę produktu, a także dla właściwości kojących, przeciwzapalnych, ściągających i zmiękczających skórę.

W kosmetykach zwykle używana jest w stężeniu 1 – 15%. W produktach na bazie wody dodawana jest do fazy wodnej. W syropach i sosach owocowych stosuje się stężenie 10 – 15%. Przed użyciem gumę należy rozpuścić w gorącej wodzie.

Masa cukrowa do depilacji z niewielkim dodatkiem gumy arabskiej ma lepsze właściwości a cukier nie ulega krystalizacji.

Środki bezpieczeństwa

Guma arabska jest bezpieczna do użytku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego bez ograniczeń. Produkt może zawierać pyłki roślin.

"
Guma arabska (senegalska)