Cyklometikon jest bezbarwną, płynną, bezwonną mieszanką silikonów, która jest niezwykle przydatna i uniwersalna, jako baza lub składnik bazy w kosmetykach i produktach pielęgnacyjnych do ciała. W cyklometikonie rozpuszcza się większość składników rozpuszczalnych w oleju. Nie ma właściwości nawilżających ani „uzdrawiających”, nie wchłania się w skórę z powodu zbyt dużych cząsteczek. Ponieważ dość szybko wyparowuje najczęściej używany jest do przenoszenia olejków zapachowych w perfumach, bezwodnych aerozolach do ciała i pościeli, itp.

Znakomicie rozsmarowuje się na skórę i włosy, nadając „puszystości” i miękkiego, jedwabistego uczucia. Zastępując olej w kremach sprawia, że są one mniej tłuste. W kremach używa się go również dla maskowania zmarszczek.

Rozpuszcza się w alkoholu, woskach, olejach (z wyjątkiem rycynowego), nierozpuszczalny w wodzie.

Przykłady zastosowań

Perfumy

85 – 75% - Cyklometikon
15 – 25% - olejek zapachowy

Połączyć oba składniki ze sobą i dobrze wymieszać. Zmniejszając ilość olejków zapachowych do 5% otrzymamy dezodorant do ciała.

Olejek do ciała

Wymieszać ze sobą 50% cyklometikonu z 50% oleju z orzechów laskowych (może być inny lub mieszanina olejów), dodać olejek zapachowy według własnych preferencji. Używać po kąpieli. Pozostawia skórę jedwabiście gładką, bez tłustych plam.

Aerozol do pościeli i odświeżania pomieszczeń (bezwodny)

1 – 5% olejku zapachowego dodać do cyklometikonu i dokładnie wymieszać. Uwaga! Należy wykonać próbę na białym kawałku materiału by upewnić się czy nie pozostawia plam, ponieważ niektóre olejki zapachowe (eteryczne) mogą plamić.

Środek przeciw elektryzowaniu się włosów i ułatwiający rozczesywanie

Stosuj cyklometikon na mokre lub suche włosy, można dodać do odżywki do włosów.

Fluidy, kremy, masła do ciała, balsamy

Dla nadania jedwabistego uczucia użyć 1 – 5% cyklometikonu, lub więcej.

Środek odstraszający owady – mole, kleszcze, komary, itp.

20 – 25% repelentów (olejków eterycznych odstraszających owady, np. trawy cytrynowej, eukaliptusa, mięty, drzewa herbacianego, lawendy, cytroneli, drzewa cedrowego) połączyć z cyklometikonem.

Uwagi! Zawsze olejek zapachowy należy dodawać do cyklometikonu a nie odwrotnie. Jeżeli użyjesz olejek o silnym zapachu – użyj mniejszej proporcji. Cyklometikon na skórze działa jak ochronna warstwa, z jej dobrymi i złymi cechami, czyli może zatykać pory i powodować zaskórniki.

"