Czarny świerk (Picea Mariana): Olejek eteryczny z igieł

Już od 10,37 zł

Olejek eteryczny destylowany z igieł czarnego świerku. Charakteryzuje się jednym z najładniejszych zapachów spośród olejków z drzew iglastych. Idealny olejek do kąpieli, SPA, masażu, odświeżania powietrza. Wspomaga ćwiczenia medytacyjne.

Kod: EO77
Dostępność:
W magazynie

Świerk czarny jest charakterystycznym gatunkiem dla Alaski i północy Kanady. Zwykle występuje na wilgotnych, bagnistych, ubogich w składniki odżywcze obszarach, osiągając ok. 15 m wysokości. Ale daleko na północy, gdzie płytko zalega wieczna zmarzlina rośnie bardzo powoli i wysokość 1,5 – 2 metrów osiąga w wieku 120 – 150 lat. Jest drzewem dość niezwykłym, bo jego egzystencja jest uzależniona od pożarów, i to takich, które doszczętnie wypalają wszystko. Szyszki potrafią być zamknięte latami w oczekiwaniu na pożar. Dopiero wysoka temperatura towarzysząca pożarom powoduje, że łuski szyszek się otwierają i uwalniają nasiona, które na wypalonej ziemi pokrytej żyznym popiołem znajdują idealne warunki do kiełkowania i wzrostu, nie mając konkurencji ze strony innych roślin.

Olejki eteryczne z drzew iglastych cieszą się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. Czarny świerk jest często wybierany z uwagi na żywiczny, świeży, leśny zapach, z zielonymi nutami drzewnymi. Jest popularnym olejkiem stosowanym w saunie, łaźniach parowych, jako dodatek do kąpieli, w masażu i produktach SPA. Szczególnie mocną stroną tego olejku jest zdolność łagodzenia bólu mięśni i wspomaganie w odzyskaniu sił.

Podobnie jak inne olejki z drzew iglastych, również czarny świerk ma dobroczynne działanie na układ oddechowy. Zmniejsza przekrwienie oskrzeli i zatok, zmniejsza ból i ułatwia oddychanie. Posiada właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, wykrztuśne, mukolityczne i przeciwbólowe. Dlatego może być pomocny przy problemach górnych dróg oddechowych, w dolegliwościach płuc, zapaleniu oskrzeli, astmie, szczególnie gdy jest stosowany do inhalacji.

Olejkowi temu przypisuje się pozytywny wpływ na równowagę hormonalną. Szczególnie ma wspomagać i wspierać nadnercza w okresie stresu i zmęczenia. Z tego względu bywa określany jako aromaterapeutyczne podwójne espresso. By sporządzić olejek wspomagający nadnercza należy wymieszać po 5% olejków czarnego świerku i sosnowego w oleju z orzechów laskowych. Stosować regularnie, wmasowując niewielką ilość w okolice nerek.

Olejek działa nie tylko uspokajająco, ale jednocześnie podnosi na duchu, oczyszczając, odświeżając i stymulując umysł. Od strony duchowej uważa się, że czarny świerk pozwala twardo stanąć na ziemi, pomagając przezwyciężać problemy życiowe i nadchodzące wyzwania. Jest doskonałym olejkiem wspomagającym ćwiczenia medytacyjne, jogę.

Olejek z czarnego świerku jest bardzo dobrym składnikiem olejków do masażu, szczególnie w przypadku bólu mięśni, reumatyzmu, dla poprawy krążenia.

Więcej informacji
Nazwa botaniczna:Picea mariana (Mill.) Britton, Sterns & Poggenb.
Numer WE (EINECS)294-420-3
Numer CAS8008-80-8
INCIPicea mariana oil
Rodzaj produktuNaturalny olejek eteryczny destylowany parą wodną
Metoda otrzymaniaDestylacja parą wodną
Nuty zapachoweGórne, środkowe
SurowiecIgły
PochodzienieKanada
Czarny świerk (Picea Mariana): Olejek eteryczny z igieł