Jojoba (Simmondsia chinensis): Olej złoty z nasion nierafinowany, tłoczony na zimno

Już od 10,05 zł

Złoty olej jojoba, tłoczony na zimno i nierafinowany. Niezwykle stabilny olej, odporny na jełczenie o doskonałej biozgodności z ludzką skórą. Jeden z najważniejszych olejów w kosmetyce.

Kod: OY35
Dostępność:
W magazynie

Złoty olej jojoba otrzymywany jest z nasion jojoby (Simmondsia chinensis), krzewu pochodzącego z południowej części Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Krzew jest odporny na suszę i wysokie temperatury. Rośnie dość powoli i pierwsze plony wydaje dopiero po 5 – 7 latach od posadzenia.

Olej jojoba jest zupełnie inny niż większość olei i ma też wyjątkowe właściwości. W zasadzie nie jest to olej, lecz płynny wosk, bowiem prawie w całości składa się z długołańcuchowych nienasyconych estrów woskowych. Zawiera tylko śladowe ilości trójglicerydów, dlatego jest olejem bardzo trwałym i nie jełczeje jak inne oleje.

Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku w niezliczonej ilości kosmetyków stosowany był bardzo ceniony wówczas olej z kaszalota, który w ponad 90% składał się z estrów woskowych. Groziło to całkowitą zagładą wielorybów. Wówczas odkryty został olej jojoba i okazało się, że jest to również znacznie lepszy olej i korzystniejszy dla zdrowia ludzkiego niż olej wielorybi. Dzięki temu do dziś możemy podziwiać te piękne ssaki.

Unikalność oleju jojoba wynika z faktu, że jest on strukturalnie i chemicznie bardzo podobny do ludzkiego sebum, które również w dużej mierze składa się z estrów woskowych. To sprawia, że jest niezastąpionym składnikiem wielu produktów kosmetycznych i leczniczych.

Zawiera dużą ilość witaminy E, posiada właściwości regeneracyjne, nawilżające i przeciwzapalne. Przenika przez wszystkie warstwy skóry. Jest bardzo bezpiecznym i łagodnym olejem. Bez obaw może być stosowany przez osoby o wyjątkowo wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze. Nie zatyka porów, ma właściwości hipoalergiczne i przeciwbakteryjne. Dowiedziono również, że hamuje rozwój grzybów Candida albicans.

Stosowany systematycznie powoduje, że suche obszary staną się miękkie i elastyczne a skóra będzie miała piękny, zdrowy kolor. Jojoba używany jest do usuwania brodawek, leczenia trądziku, egzemy, łuszczycy, suchego łupieżu. Jest doskonałą odżywką do włosów, rozpuszcza sebum u nasady włosów i wzmacnia cebulki. Używany jest również do ochrony skóry przed słońcem (SPF 3 – 5). Jojoba należy zastosować na 10 minut przed wyjściem na słońce (Osoby o jasnej karnacji powinny dodatkowo zastosować kremy o wyższym faktorze). Może być również używany do demakijażu, w przypadku oparzeń słonecznych, odmrożeń, jako olejek do masażu i kąpieli lub jako środek dla łagodzenia podrażnień skóry po goleniu.

Olej jojoba ze względu na swoją specyfikę jest doskonałym nośnikiem dla składników rozpuszczanych w tłuszczach. Powszechnie wykorzystywany jest na przykład jako nośnik perfum, substancji bioaktywnych, do rozcieńczania olejów eterycznych.

Więcej informacji
Nazwa botaniczna:Simmondsia chinensis (Link) C.K. Schneid.
Numer CAS90045-98-0
Numer WE (EINECS)289-964-3
INCISimmondsia chinensis oil
Rodzaj olejuOlej roślinny, tłoczony na zimno, nierafinowany
Metoda otrzymaniaTłoczenie na zimno w prasie
SurowiecNasiona
PochodzienieIzrael
Jojoba (Simmondsia chinensis): Olej złoty z nasion nierafinowany, tłoczony na zimno