Lawenda (Lavandula angustifolia): Hydrolat z kwiatów lawendy, eko

Już od 9,40 zł

100% czysta woda lawendowa (hydrolat) z lawendy, z upraw ekologicznych. Jeden z najbardziej uniwersalnych i popularnych hydrolatów.

Kod: LQ61
Dostępność:
W magazynie

Woda lawendowa (hydrolat) – jest 100% wodnym destylatem z kwiatów i ziela lawendy. Jest to najwyższej jakości, prawdziwy hydrolat a nie produkt uboczny z produkcji olejku eterycznego lub aromatyzowana woda.

Hydrolat lawendowy jest jednym z najbardziej popularnych. Ma korzystny wpływ na sferę psychiczną. Sprzyja równowadze emocjonalnej, posiada właściwości zarówno wzmacniające jak i uspokajające. Jest pomocny w niepokoju, depresji, drażliwości, stresie. Pościel delikatnie skropiona wodą lawendową pomaga uspokoić umysł, odgonić lęki i ułatwia zasypianie.

Stosowany na skórę wykazuje się działaniem kojącym, ochładzającym, przeciwzapalnym i antybakteryjnym może być pomocny w przypadku oparzeń słonecznych, ukąszeń prze owady, drobnych skaleczeń, wysypki, zapobiegania i leczenia trądziku. Jest jedną z najlepszych wód kwiatowych do pielęgnacji dzieci. Warto ją użyć jako dodatek do nawilżacza powietrza lub dodać do kąpieli. Chusteczki nawilżone wodą lawendową będą miały kojące, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne działanie. Dobrym rozwiązaniem w pielęgnacji małych dzieci jest mieszanina hydrolatu lawendowego i rumiankowego.

Może być stosowany do wszystkich typów skóry, jest idealny dla skóry mieszanej i tłustej. Jest wyśmienitym składnikiem maseczek i delikatnym, relaksującym tonikiem do mycia twarzy. Wspaniały dodatek do kremów.

Zapach hydrolatu nieco różni się od zapachu olejku eterycznego. Jest ziołowo-kwiatowy, bardziej słodki, miodowy.

Opis ogólny

Dawniej wody kwiatowe (hydrolaty) były destylatami wodnymi kwiatów i ziół. W pewnym momencie jednak firmy kosmetyczne wprowadziły na rynek wody aromatyzowane chemicznie, które również nazwano wodami kwiatowymi. Do tych bardziej luksusowych dodaje się naturalne olejki eteryczne. Choć nazywane są tak samo, nie posiadają takich samych właściwości jak prawdziwe hydrolaty, dlatego warto nauczyć się je odróżniać.

Prawdziwe wody kwiatowe zawierają całe spektrum substancji biologicznie aktywnych o cennych właściwościach zdrowotnych, leczniczych i kosmetycznych. Są to lotne związki rozpuszczalne w wodzie, które uzyskuje się z roślin metodą destylacji wodnej. Wody kwiatowe skomponowane w laboratorium, poprzez dodanie do nich substancji zapachowych nigdy nie będą miały takiego spektrum korzyści.

Wspaniałe właściwości hydrolatów zostały odkryte dopiero całkiem niedawno. Są to środki bardzo uniwersalne, które można stosować w aromaterapii, ziołolecznictwie, kosmetyce, w kuchni i domu. Na ogół są bezpieczne dla dzieci. Zawierają głównie związki kwasowe, co jest bardzo korzystne dla organizmu. Stosowane zewnętrznie tworzą na skórze środowisko niesprzyjające rozwojowi bakterii chorobotwórczych i grzybów. Mają działanie ściągające, przeciwzapalne, oczyszczające i gojące. Zapachem zazwyczaj przypominają zapach olejków otrzymywanych z tej samej rośliny, ale czasem zapach hydrolatu jest całkiem inny.

Zastosowanie

Hydrolaty mają bardziej subtelny zapach niż olejki eteryczne i mogą stosowane do aromaterapii, jako łagodniejsza forma. Poza tym ich wykorzystanie może być bardzo wszechstronne.

  • Kuchnia: Niektóre hydrolaty mogą być wykorzystywane do aromatyzowania oraz poprawiania smaku potraw i napojów. Woda pomarańczowa jeszcze w latach 50-tych była używana do wypieku ciast i wyrobu deserów, zanim nie pojawiły się sztuczne esencje do ciast.
  • Odświeżanie powietrza: Dodaj hydrolatu do wody w nawilżaczu powietrza, ewentualnie użyj rozpylacza, by stworzyć przyjazne dla zdrowia i samopoczucia powietrze.
  • Odświeżanie odzieży: Rozpyl hydrolat na prasowane ubrania. Będą świeże, pachnące naturą i z daleka będą się trzymać od nich mole.
  • Domowa apteczka: Hydrolaty w związku z dużą zawartością substancji czynnych wykazują się różnymi właściwościami leczniczymi. Można je używać na oparzenia, ukąszenia owadów, drobne skaleczenie i inne problemy skórne. Do inhalacji, np. w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Jako płukanki do ust przy stanach zapalnych, aftach, krwawieniach z dziąseł itp.
  • Higiena jamy ustnej: Hydrolaty doskonale nadają się do płukania i odświeżania ust (jednorazowo wystarczy pół łyżeczki), zapobiegają rozwojowi bakterii, opuchliźnie dziąseł, nieświeżemu oddechowi.
  • Płukanki do włosów: Hydrolaty zakwaszając skórę głowy zapobiegają rozwojowi łupieżu. Pomagają także w przypadku innych problemów: wypadaniu włosów, stanom zapalnym, swędzeniu skóry głowy, suchości i słabości włosów. Aby przygotować płukankę dodaj 1-2 łyżki na litr wody. Hydrolat można również rozpylać na włosy.
  • Prepraty kosmetyczne: Hydrolaty nadają kosmetykom przyjemny zapach oraz korzystne dla skóry właściwości. Dodaje się je do fazy wodnej w trakcie przygotowywania emulsji. Można również dodać do gotowych kosmetyków (10 – 30%). Dodanie hydrolatu do kremu spowoduje, że krem będzie delikatniejszy.
  • Szampony i odżywki do włosów: Dodanie hydrolatu do szamponu lub odżywki sprawi, że włosy będą ładniejsze.
  • Nawilżanie skóry: Rozpylaj hydrolat spryskiwaczem bezpośrednio na skórę. Skóra będzie zdrowsza i ładniejsza.
  • Tonik do twarzy: Hydrolaty są naturalnymi tonikami o znakomitych właściwościach. Nie wysuszają skóry, relaksują, pomagają zachować płaszcz ochronny skóry.
  • Maseczki kosmetyczne: Użyj hydrolatu do przygotowywania maseczek kosmetycznych. Wymieszaj z glinką kosmetyczną i nałóż na twarz.
  • Kąpiel: Dodaj kilka łyżek do wanny.

Przechowywanie

Prawdziwe, czyste hydrolaty są bardziej nietrwałe niż olejki eteryczne. Należy je przechowywać w butelkach z ciemnego szkła, z dala od promieni słonecznych i grzejników, najlepiej w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Butelki należy szczelnie zamykać aby nie dostawało się do wewnątrz powietrze. Należy uważać aby hydrolat nie miał kontaktu z niesterylnymi przedmiotami. Przed zastosowaniem najlepiej odlać potrzebną ilość do innego pojemnika. W razie potrzeby, można zwiększyć trwałość dodając niewielką ilość alkoholu (ok. 2%).

"
Lawenda (Lavandula angustifolia): Hydrolat z kwiatów lawendy, eko