Jogurt naturalny w proszku

Już od 4,37 zł

Naturalny, czysty jogurt w proszku. W przeciwieństwie do zwykłego mleka, które czasem budzi wątpliwości jogurt jest synonimem zdrowia i zdrowego odżywiania. Jego wszechstronne dobroczynne działanie wspaniale sprawdza się w kosmetyce. Dzięki proszkowej formie jest wszechstronnym składnikiem, który można użyć do tworzenia najróżniejszych aplikacji i nie ma obaw o zbyt krótki termin przydatności.

Kod: SL55
Dostępność:
W magazynie

Jogurt znany był już co najmniej 5 tys. lat p.n.e. i prawdopodobnie odkryty został na terenie lub w okolicach dzisiejszej Turcji. W starożytnych księgach hinduistycznych napój sporządzany z jogurtu i miodu określany był jako pokarm bogów. Biblijny Abraham swoją długowieczność miał zawdzięczać regularnemu spożywaniu jogurtu. Co ciekawe, współczesna popularność jogurtu wiąże się właśnie z przypuszczeniem, że może on wydłużać życie. Taką tezę jako pierwszy wysnuł Ilia Miecznikow na podstawie analizy badań diety bułgarskich chłopów cieszących się niezwykłą długowiecznością. Miecznikow pracował w instytucie Pasteura we Francji i dokonał przełomowego odkrycia dotyczącego działania systemu odpornościowego człowieka, za co otrzymał nagrodę Nobla.

Już w starożytności jogurt i inne sfermentowane produkty mleczne wykorzystywane były również w pielęgnacji urody i leczenia chorób skóry. W medycynie ludowej był to jeden z pierwszych środków leczniczych w przypadku oparzeń, stłuczeń, czy trudno gojących się ran.

Także we współczesnej kosmetyce jogurt jest cenionym składnikiem. Stosowany jest zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi substancjami, najczęściej w preparatach o działaniu nawilżającym, kojącym, wygładzającym, przeciwstarzeniowym i odżywiającym. Jogurt bogaty jest w minerały, szczególnie wapń i cynk a także witaminy. Jego odmładzające działanie wynika przede wszystkim z zawartości naturalnego kwasu mlekowego, należącego do tzw. alfa-hydroksykwasów.

Przez dermatologów jogurt polecany jest ze względu na jego kojące działanie. Pomaga ukoić skórę po zbyt intensywnym opalaniu, w przypadku oparzeń słonecznych. Jest również skuteczny w leczeniu trądziku, rogowacenia mieszkowego (szczególnie w połączeniu z miodem) a także innych dolegliwości. Stosowany jest do zmniejszania przebarwień i plam skórnych. Ma również bardzo dobre właściwości odmładzające, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, przywraca jej naturalny blask i gładkość. Jogurt pomaga przywrócić prawidłowe pH skóry i zapobiega rozwojowi patogennych drobnoustrojów.

Zastosowanie:

Samodzielnie jogurt najczęściej stosowany jest w postaci maseczek i okładów. Może być wzbogacony o inne składniki. Doskonałym dodatkiem jest miód czy olejki eteryczne. Np. do maseczek przeznaczonych do zwalczania trądziku polecamy niaouli lub drzewo herbaciane. W przypadku użycia olejków eterycznych należy zwracać uwagę aby maseczka nie dostała się do oczu.

Jogurt jest także wyśmienitą bazą do produkcji mleka jogurtowego do kąpieli. Przygotowanie własnej receptury można zacząć od prostej mieszanki składającej się w jednej części z jogurtu i w jednej części z tapioki BF. Tapioka sprawi, że proszek będzie lekki, nie będzie się zbrylał i szybko rozpuści się w wodzie. Dodatkowo tapioka BF pozwala na dodanie olejów lub olejków zapachowych i eterycznych. Dodając na przykład zapach angielska róża lub różane płatki otrzymamy mleko jogurtowe do kąpieli o rozkosznym różanym zapachu. Dodajemy nie więcej niż 2% (według wagi). Proszek możemy również zabarwić na odpowiedni kolor przy użyciu pigmentów matowych lub perłowych.

Oczywiście powyższą recepturę należy traktować jedynie jako wyjście do pomysłów na własne receptury, w których zastosujemy najbardziej odpowiadające nam składniki i ich ilość. Mogą to być na przykład: rozdrobnione zioła, suszone kwiaty, miód w proszku, owoce i soki owocowe w proszku, naturalne glinki, wodorosty, mączka owsiana, mączka gryczana, kakao, sól himalajska, wodorowęglan sodu (soda oczyszczona), kwas cytrynowy, drobno starte masło kakaowe lub kokum i inne.

Powyższe przykłady nie ograniczają zastosowania jogurtu, gdyż może być również dodawany do kremów, szamponów do włosów, płynów do kąpieli, bomb kąpielowych, mydła i innych preparatów do pielęgnacji ciała i włosów.

Jogurt naturalny w proszku