Masło kakaowe bez zapachu, ale nie bielone – posiada naturalny kolor masła kakaowego. Bezzapachowe masło kakaowe jest najczęściej stosowane w przemyśle kosmetycznym, w kremach i balsamach, ale również używane jest do celów spożywczych, gdzie mocny zapach i smak jest niepożądany. Jeśli interesuje cię masło z naturalnym zapachem czekolady – zobacz masło kakaowe naturalne (także w naszej ofercie).

Masło kakaowe jest naturalnym kremowym tłuszczem roślinnym otrzymywanym z ziarna kakaowego. Jadalne, o łagodnym smaku i słodkim aromacie czekolady. W temperaturze pokojowej jest ciałem stałym i rozpuszcza się w temperaturze ciała.

Korzystne działanie masła kakaowego wynika z dużej zawartości witaminy E i polifenoli, naturalnych związków o szerokim spektrum działania. Polifenole między innymi wpływają hamująco na procesy zapalne. Wykazują się właściwościami antyoksydacyjnymi, dzięki czemu zmniejszają ilość uszkodzeń i wzmacniają procesy odnowy i regeneracji komórek skóry. Skóra jest zdrowsza, bardziej elastyczna, odporniejsza na czynniki szkodliwe.

Masło kakaowe stosowane jest w problemach skórnych, wypryskach, zapaleniu skóry, oparzeniach słonecznych i innych. Od dawna było stosowane dla zwiększenia elastyczności skóry i poprawy jej wyglądu, ale również do zapobiegania i leczenia rozstępów i blizn, np. u kobiet w ciąży. Preparaty z masłem kakaowym często są stosowane w masażach relaksacyjnych, ponieważ pomagają rozładować stres i działają kojąco, zmniejszając dolegliwości bólowe. Gładka konsystencja, przyjemny zapach i trwałość sprawiają, że masło kakaowe doskonale nadaje się do stosowania w kosmetykach i produktach pielęgnacyjnych.

Zastosowanie

  • W postaci surowej: Masła kosmetyczne mogą być używane do pielęgnacji ciała w postaci surowej, bez żadnych dodatków. Jeżeli masło jest zbyt twarde można je przed użyciem lekko podgrzać. Można również dodać do masła oliwę z oliwek, olej winogronowy, migdałowy lub jakikolwiek inny. Masło należy rozpuścić, następnie połączyć z olejem, dokładnie wymieszać i odstawić do schłodzenia. Do tak przyrządzonego masła można dodać kilka kropli olejków eterycznych.
  • Jako dodatek do gotowych produktów: Masło możesz dodać do swojego ulubionego kremu, balsamu, szamponu, płynu do kąpieli czy odżywki. Zacznij od rozpuszczenia masła, następnie dodaj do kremu i dokładnie wymieszaj. Zalecamy najpierw połączyć masło z częścią kremu a później dodać do reszty.
  • Jako zagęstnik: Dodając masła kosmetycznego do kremu spowodujesz, że będzie bardziej gęsty.
  • We własnych recepturach: Masła kosmetyczne dodaje się do fazy olejowej, w trakcie przygotowywania emulsji.

Zalecane użycie

Mleczka i kremy: 2 - 20%
Balsamy: 5 - 100%
Mydło: 3 - 20%
Szampony i odżywki do włosów: 1 - 5%

Co zrobić gdy masło ulegnie krystalizacji?

Aby przywrócić gładką konsystencję rozpuść masło w kąpieli wodnej (Do większego naczynia z wodą wstaw mniejsze z masłem). Temperatura kąpieli powinna być wyższa od temperatury topnienia. Rozpuszczone masło trzymaj jeszcze przez 15-20 minut. Następnie wstaw do lodówki. Szybkie schłodzenie powoduje, że masło przechodząc do formy stałej nie ulegnie krystalizacji i będzie gładkie.

Przechowywanie

Aby masło dłużej zachowało swoje właściwości najlepiej w chłodnym i ciemnym miejscu.

"
Masło Kakaowe