Ryż (Oryza sativa): Olej ryżowy z otrąb rafinowany

Kod: OY51
Dostępność:
Brak w magazynie

Olej otrzymywany jest z otrąb ryżowych, czyli skórki i wierzchniej brązowej warstwy ryżu, która w trakcie produkcji „białego” ryżu jest usuwana. Otręby ryżowe są bardzo odżywczym produktem, zawierają 18 – 22% tłuszczy, idealny profil aminokwasów, minerały i witaminy. W trakcie przemiału ryżu są one jednak usuwane i wykorzystywane głównie jako pasza dla zwierząt. Otręby ryżowe szybko ulegają psuciu, dlatego aby wyprodukować najlepszej jakości olej muszą trafić do tłoczenia jeszcze tego samego dnia.

Olej ryżowy w przeciwieństwie do innych olejów zawiera dużą ilość substancji niezmydlających, w tym fitosteroli, tokoferoli i tokotrienoli oraz 1,5 – 2,8% oryzanolu (gamma-oryzanolu). Oryzanol odkryty został przez japońskich naukowców Kaneko i Tsuchitę w 1955 roku. Na początku myślano, że jest to jeden związek, później okazało się, że jest to kompleks złożony ze steroli, alkoholi i estrów, pochodnych kwasu ferulowego.

Oryzanol przede wszystkim jest skutecznym przeciwutleniaczem o szerokim spektrum działania. W przypadku skóry aktywność antyoksydacyjna odpowiada za wyhamowywanie procesów degeneracyjnych i stymulowanie procesów naprawczych, co sprzyja odmłodzeniu skóry, zmniejszeniu zmarszczek, poprawie jej zdrowia i wyglądu. Oryzanol poprawia mikrocyrkulację krwi a to jest korzystne dla lepszego metabolizmu komórek skóry, powoduje zmniejszenie cieni i obrzęków. W badaniach naukowych dowiedziono również, że oryzanol zmniejsza plamy wątrobowe, reguluje działanie gruczołów łojowych, działa przeciwzapalnie, zwiększa odporność skóry na uszkodzenia wskutek promieniowania UV.

Olej ryżowy szczególnie polecany jest w przypadku problemów skórnych takich jak - wysypka, trądzik różowaty, rozstępy, egzema, zapalenie skóry, zapalenie skóry wrażliwej, świąd, sucha i łuszcząca się skórą, skóra delikatna i wrażliwa, oparzenia słoneczne, zniszczone włosy, zmarszczki, skóra dojrzała, łuszczyca, cienie i obrzęki.

Olej z otrąb ryżowych uważany jest za olej hipoalergiczny, odpowiedni jest dla każdego rodzaju skóry, ale z powodu swoich właściwości polecany jest dla skóry dojrzałej, delikatnej lub wrażliwej. Szczególnie przydatny jest w produktach dla pielęgnacji dzieci, skóry twarzy i włosów.

Surowy olej otrzymany z otrąb ryżowych szybko jełczeje pod wpływem lipazy, co objawia się nieprzyjemnym smakiem i zapachem. Aby temu zapobiec olej poddawany jest rafinacji, dzięki czemu jest również lżejszy i lepiej wnika w skórę. Podobnie jak pozostałe nasze oleje jest w 100% czysty i nie zawiera żadnych domieszek i dodatków, w tym konserwantów, rozpuszczalników, przeciwutleniaczy.

Więcej informacji
Nazwa botaniczna:Oryza sativa L.
Numer CAS68553-81-1
Numer WE (EINECS)271-397-8
INCIOryza sativa bran oil
Rodzaj olejuOlej roślinny rafinowany
Metoda otrzymaniaTłoczony w prasie, rafinowany
SurowiecOtręby
PochodzienieMeksyk