Olej żywokostowy (symphytum officinale) macerat
Olej z żywokostu na bazie oleju słonecznikowego. Macerat otrzymany w wyniku ekstrakcji liści żywokostu lekarskiego (Symphytum officinale) w oleju słonecznikowym (Helianthus annuus). Łączy silne właściwości regenerujące żywokostu z lekką, dobrze wchłanialną bazą oleju słonecznikowego, bogatego w kwas linolowy (omega-6), witaminę E i fitosterole. Żywokost zawiera allantoinę, garbniki, śluzy roślinne oraz fenolokwasy, które wspierają odbudowę naskórka, łagodzą podrażnienia, przyspieszają gojenie ran, siniaków i stłuczeń. Działa kojąco na skórę suchą, wrażliwą, atopową oraz dojrzałą. Olej z żywokostu bywa również stosowany pomocniczo w bólach mięśni i stawów, działając przeciwzapalnie i rozluźniająco. Sprawdza się w pielęgnacji skóry z egzemą, łuszczycą, a także jako składnik preparatów po goleniu czy depilacji. Polecany do maści, balsamów, olejków i kosmetyków do masażu.
Opis
Olej z żywokostu (Symphytum Officinale Leaf Extract & Helianthus Annuus Seed Oil) jest maceratem uzyskiwanym poprzez ekstrakcję liści żywokostu lekarskiego w oleju z nasion słonecznika. Żywokost (Symphytum officinale) jest wieloletnią rośliną z rodziny ogórecznikowatych (Boraginaceae), występująca w Europie i Azji. Charakteryzuje się wysoką zawartością bioaktywnych związków, m.in. allantoiny, śluzów roślinnych, garbników, kwasu rozmarynowego, fenolokwasów i mikroelementów.
Macerat łączy silne właściwości regenerujące żywokostu z działaniem odżywczym oleju słonecznikowego, bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie linolowy), fosfolipidy, tokoferole i fitosterole. Allantoina stymuluje proliferację komórek naskórka, przyspiesza gojenie ran, oparzeń, stanów zapalnych, a także niweluje blizny i rozstępy. Kwas rozmarynowy wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne.
Właściwości lecznicze i kosmetyczne:
Olej z żywokostu stosuje się w pielęgnacji skóry atopowej, suchej, podrażnionej, z egzemą, łuszczycą i trądzikiem różowatym. Działa łagodząco, przeciwświądowo, przeciwzapalnie i ochronnie. Znajduje zastosowanie w preparatach na bóle mięśni, stłuczenia, obrzęki, reumatyzm i nerwobóle – często jako składnik maści, kremów i olejów do masażu. Pomocny przy regeneracji skóry po zabiegach dermatologicznych, depilacji, goleniu i ekspozycji na słońce.
Zastosowanie i dawkowanie:
Stosować punktowo lub jako składnik kosmetyków (do 20% w formulacjach), w maściach, balsamach, kremach regenerujących, emulsjach po opalaniu, olejkach do masażu oraz produktach anti-aging. Do stosowania zewnętrznego. Nie zaleca się aplikacji na świeże, otwarte rany lub stosowania przewlekłego bez nadzoru specjalisty.
Kompatybilność i przeciwwskazania:
Olej dobrze komponuje się z masłami roślinnymi (np. shea, mango), olejami roślinnymi o działaniu łagodzącym (np. z wiesiołka, ogórecznika), ekstraktami ziołowymi (np. nagietek, arnika), olejkami eterycznymi (lawenda, kadzidłowiec). Nie zaleca się łączenia z silnymi kwasami AHA/BHA lub retinoidami w tej samej aplikacji – możliwe ryzyko podrażnień.
Bezpieczeństwo i toksykologia:
Żywokost zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które w dużych ilościach i przy długotrwałym stosowaniu mogą być hepatotoksyczne. Jednak w przypadku maceratów z liści (a nie z korzenia) i stosowania zewnętrznego ryzyko jest minimalne. Preparaty przeznaczone do skóry nie powinny być stosowane na uszkodzony naskórek ani długotrwale bez konsultacji z lekarzem. Surowiec nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących.