Tymianek ,czerwony (Thymus vulgaris): Olejek eteryczny z ziela

Już od 8,64 zł

Czysty olejek eteryczny z ziela tymianku, czerwony. Czerwony olejek zawiera duże stężenie karwakrolu i tymolu. Z tego względu ten typ olejku tymiankowego wykazuje się silnym działaniem biologicznym, ale należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie i stosować w dużym rozcieńczeniu ponieważ może powodować podrażnienia.

Kod: EO90
Dostępność:
W magazynie

Tymianek pospolity jest przyprawą i rośliną leczniczą doskonale znaną od czasów starożytnych. Wytwarzano z niego olejek do balsamowania. Uważano, że pomaga w zdolnościach pozazmysłowych. Grecy używali go do kąpieli i jako kadzidła w świątyniach. Rzymianie stosowali do dezynfekcji pomieszczeń. Wraz z rozmarynem tymianek był używany dla ochrony przed zarazą. Również we współczesnej medycynie wykorzystuje się jego bakteriobójcze działanie np. w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych czy w zaburzeniach czynności układu pokarmowego. Olejek eteryczny otrzymywany jest z kwitnącego ziela destylacją parą wodną.

Podstawowe właściwości:

Olejek eteryczny z tymianku ma silne antybakteryjne, antywirusowe i grzybobójcze właściwości. Jest skuteczny przy wszystkich problemach skórnych takich jak egzema, łuszczyca, brodawki, drobne oparzenia, czyraki, ropnie lub opryszczka. Pomaga leczyć łupież i wypadanie włosów.

Ze względu na silne działanie antyseptyczne jest stosowany w preparatach do dezynfekcji, pastach do zębów, płynach do płukania ust. W badaniach dowiedziono jego skuteczność w odkładaniu się płytki nazębnej i w zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł.

Jest skuteczny w infekcjach górnych dróg oddechowych. Może złagodzić zapalenie oskrzeli, zapalenie opłucnej, zapalenie zatok, objawy krztuśca i gruźlicy. Pomocny jest również w infekcjach układu moczowego i przewodu pokarmowego (zapalenie jamy ustnej, żołądka, jelit, zapalenie jelita grubego). Stymuluje trawienie i eliminuje dyskomfort, np. wzdęcia, skurcze. Likwiduje glisty, tasiemce, owsiki.

Wreszcie jest też stymulatorem, podnosi ciśnienie krwi, pomaga przezwyciężyć zmęczenie i wyczerpanie, poprawia koncentrację i bystrość umysłu.

Środki ostrożności: Nie stosować w czasie ciąży oraz przy nadciśnieniu tętniczym.

Więcej informacji
Nazwa botaniczna:Thymus vulgaris L.
Numer WE (EINECS)284-535-7
Numer CAS8007-46-3
INCIThymus Vulgaris Flower/Leaf Oil
Rodzaj produktuNaturalny olejek eteryczny destylowany parą wodną
Metoda otrzymaniaDestylacja parą wodną
Nuty zapachoweGórne, środkowe
SurowiecZiele z kwiatami
PochodzienieHiszpania
Tymianek ,czerwony (Thymus vulgaris): Olejek eteryczny z ziela