

Olejek tymiankowy czerwony (Thymus vulgaris)
Czysty olejek eteryczny z ziela tymianku, czerwony. Czerwony olejek zawiera duże stężenie karwakrolu i tymolu. Z tego względu ten typ olejku tymiankowego wykazuje się silnym działaniem biologicznym, ale należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie i stosować w dużym rozcieńczeniu ponieważ może powodować podrażnienia.
Opis
Tymianek pospolity jest przyprawą i rośliną leczniczą doskonale znaną od czasów starożytnych. Wytwarzano z niego olejek do balsamowania. Uważano, że pomaga w zdolnościach pozazmysłowych. Grecy używali go do kąpieli i jako kadzidła w świątyniach. Rzymianie stosowali do dezynfekcji pomieszczeń. Wraz z rozmarynem tymianek był używany dla ochrony przed zarazą. Również we współczesnej medycynie wykorzystuje się jego bakteriobójcze działanie np. w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych czy w zaburzeniach czynności układu pokarmowego. Olejek eteryczny otrzymywany jest z kwitnącego ziela destylacją parą wodną.
Podstawowe właściwości:
Olejek eteryczny z tymianku ma silne antybakteryjne, antywirusowe i grzybobójcze właściwości. Jest skuteczny przy wszystkich problemach skórnych takich jak egzema, łuszczyca, brodawki, drobne oparzenia, czyraki, ropnie lub opryszczka. Pomaga leczyć łupież i wypadanie włosów.
Ze względu na silne działanie antyseptyczne jest stosowany w preparatach do dezynfekcji, pastach do zębów, płynach do płukania ust. W badaniach dowiedziono jego skuteczność w odkładaniu się płytki nazębnej i w zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł.
Jest skuteczny w infekcjach górnych dróg oddechowych. Może złagodzić zapalenie oskrzeli, zapalenie opłucnej, zapalenie zatok, objawy krztuśca i gruźlicy. Pomocny jest również w infekcjach układu moczowego i przewodu pokarmowego (zapalenie jamy ustnej, żołądka, jelit, zapalenie jelita grubego). Stymuluje trawienie i eliminuje dyskomfort, np. wzdęcia, skurcze. Likwiduje glisty, tasiemce, owsiki.
Wreszcie jest też stymulatorem, podnosi ciśnienie krwi, pomaga przezwyciężyć zmęczenie i wyczerpanie, poprawia koncentrację i bystrość umysłu.
Środki ostrożności: Nie stosować w czasie ciąży oraz przy nadciśnieniu tętniczym.
- Nazwa botaniczna
- Thymus vulgaris L.
- Typ
- Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny
- Surowiec
- ziele
- Metoda otrzymywania
- Destylacja parą wodną
- Pochodzenie
- Hiszpania
inne produkty z tej samej kategorii


Olejek czosnkowy (Allium sativum)

Olejek goździkowy z pączków goździkowca...

Olejek May Chang (Litsea Cubea)

Olejek geraniowy różany (Pelargonium...

Olejek z nasion marchwi (Daucus carota)

Olejek cedrowy z cedru atlaskiego (Cedarus...

Olejek rumiankowy rzymski (Anthemis nobils)

Olejek Ylang ylang (Cananga Odorata),...

Olejek jodłowy (pichtowy) z Jodły...
Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

Baza mydlana glicerynowa organiczna...

Olej z orzechów laskowych

Balsam peruwiański (Myroxylon balsamum)

Olejek geraniowy bourbon (Pelargonium...

Olejek eteryczny Palo santo (Bursera...

Olejek miętowy z Mięty pieprzowej (Mentha...

Olejek paczulowy (Pogostemon cablin)

Oczar wirginijski

Masło kawowe
