Wodorotlenek sodu (do wyrobu mydła)

Już od 15,36 zł

Wodorotlenek sodu (soda kaustyczna) jest podstawowym składnikiem, niezbędnym do ręcznego wyrobu mydła. Jest niezbędny do zmydlenia tłuszczów i olejów do soli, tworząc tą wspaniałą i niezbędną rzecz w każdym domu jaką jest mydło. Wykorzystywany jest również do regulacji pH w produktach kosmetycznych.

Kod: SL15
Dostępność:
W magazynie

Wodorotlenek sodu jest silną, nieorganiczną zasadą, łatwo rozpuszczalną w wodzie. Należy do podstawowych surowców chemicznych i ma zastosowanie niemalże we wszystkich gałęziach przemysłu. Używany jest do produkcji detergentów, leków, w różnych procesach bielenia, barwienia, syntezach organicznych i nieorganicznych. Wykorzystywany w produkcji żywności, do regulacji smaku, kwasowości, jako środek zmiękczający. W kosmetykach wykorzystywany jest głównie jako regulator pH. Ponadto jest podstawowym składnikiem do produkcji mydła, gdyż umożliwia zmydlenie tłuszczy.

Do mydła wytwarzanego ręcznie najczęściej wykorzystuje się metodę „zimnego procesu”. Najpierw wodorotlenek sodu rozpuszcza się w wodzie by otrzymać ług sodowy. Następnie do ługu dodaje się oleje, masła, barwniki, substancje zapachowe i inne dodatki. Pomiędzy ługiem a tłuszczami zachodzi stopniowo reakcja, w efekcie której powstaje mydło.

Tutaj znajdziesz poradnik jak zrobić mydło.

Wodorotlenek sodu jest również głównym składnikiem specjalistycznych przemysłowych środków dezynfekująco-myjących, do czyszczenia kuchenek i piekarników, usuwania tłuszczu, udrażniania przewodów kanalizacyjnych.

Środki bezpieczeństwa! Ponieważ wodorotlenek sodu jest silną zasadą, podobnie jak silne kwasy (np. kwas solny) jest substancją silnie żrącą i drażniącą dla skóry, oczu, dróg oddechowych i przewodu pokarmowego w przypadku połknięcia. W kontakcie ze skórą może powodować oparzenia a gdy dostanie się do oczu może spowodować utratę wzroku. W przypadku połknięcia niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Wszelkie zabrudzenia skóry i oczu wodorotlenkiem sodu należy natychmiast przepłukać dużą ilością wody.

W trakcie przygotowania mydła i pracy z wodorotlenkiem sodu należy stosować odpowiednie środki ostrożności, używać odzieży ochronnej, okularów i gumowych rękawic. Mydło należy przygotowywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Upewnij się, że do miejsca, w którym będziesz robić mydło nie będą miały dostępu dzieci i zwierzęta. W pobliżu powinna znajdować się bieżąca woda. Przydatny będzie ocet lub kwas cytrynowy, którymi można zneutralizować ług sodowy w przypadku rozlania.

Nie podajemy powyższych informacji żeby cię przestraszyć, ale dlatego, że twoje bezpieczeństwo jest dla nas ważne. Wiedząc o możliwych zagrożeniach i zachowując niezbędne środki ostrożności możesz cieszyć się z tej wspaniałej zabawy jaką jest robienie własnego, prawdziwego, naturalnego mydła.

Bardzo ważne! Zawsze dodaje się wodorotlenek sodowy do wody, nie odwrotnie.

Forma: granulat.

Przechowywanie: Wodorotlenek sodu powinien być przechowywane w opakowaniach hermetycznych, plastikowych i szklanych, ponieważ łatwo wchłania wodę z powietrza i może reagować z metalami. Należy przechowywać w miejscu suchym, niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

 

"
Wodorotlenek sodu (do wyrobu mydła)