Alkohol cetylowy

Już od 7,29 zł

Alkohol cetylowy jest popularnym środkiem używanym do zagęszczania, zwiększenia lepkości i poprawy spójności kosmetyków (także bezwodnych). Używany jest również jako koemulgator, stabilizator piany i składnik o działaniu nawilżającym.

Kod: SL82
Dostępność:
W magazynie

Alkohol cetylowy dawniej otrzymywany był z oleju wielorybiego, stąd jego nazwa – cetus w łacinie oznacza wieloryba. Obecnie produkuje się go najczęściej na bazie oleju palmowego lub kokosowego, może być również syntetyzowany chemicznie.

Jest alkoholem tłuszczowym i w niczym nie przypomina „normalnego” alkoholu etanolowego. Jest ciałem stałym, nierozpuszczalny w wodzie i glicerynie, ale rozpuszczalnym w eterze, alkoholu, olejach roślinnych, woskach i olejkach eterycznych. Topi się w temperaturze 45 – 49 st. C.

Alkohol cetylowy poprawia odczucie na skórze, nawilża i wygładza skórę. Natomiast włosom nadaje puszystości i połysku. Dodany do masła kosmetycznego podnosi jego temperaturę topnienia. W szamponach do włosów używany jest dla stabilizacji piany.

Alkohol cetylowy jest bardzo skutecznym środkiem zagęszczającym. Pomaga tworzyć stabilne i o wysokiej spójności emulsje. Jest kompatybilny z niemal wszystkimi popularnymi składnikami kosmetycznymi. Jego niezaprzeczalną zaletą jest prostota stosowania i możliwość używania dowolnych składników w recepturach.

Typowe zalecenia dotyczące użycia alkoholu cetylowego

  • Kremy do skóry tłustej: do 0,5%
  • Kremy do skóry normalnej: 1 - 1,5%
  • Kremy do skóry suchej: 1,5 - 2%
  • Odżywki do włosów: 1 - 3%

1g alkoholu cetylowego odpowiada pojemności ok. 2ml.

Uwagi

Zbyt duża ilość alkoholu cetylowego w kremie może powodować efekt wybielania skóry. Powyżej 5% daje suchy, woskowy i ciężki krem. W przypadku niektórych składników użytych do zagęszczania, np. masła kakaowego – krem może stać się ziarnisty. Należy wówczas spowolnić stygnięcie emulsji. Alkohol cetylowy na ogół jest dobrze tolerowany przez osoby ze skórą wrażliwą, ale w bardzo nielicznych przypadkach może wywoływać niewielkie podrażnienia.

Alkohol cetylowy