Alkohol Izopropylowy kosmetyczny

Już od 4,29 zł

Alkohol izopropylowy kosmetyczny. Popularny składnik kosmetyków, środków dezynfekujących, antyseptycznych, dezodorantów na bazie alkoholu. Nieodzowny środek przy ręcznym wyrobie mydła i bomb do kąpieli.

Kod: LQ9
Dostępność:
W magazynie

Alkohol izopropylowy (IPA) nazywany również izopropanolem lub 2-propanolem odkryty został na początku XX w. Jest powszechnie stosowany w wielu branżach, w tym również w medycynie i kosmetyce.

W kosmetykach jest jednym z najczęściej używanych alkoholi. Zazwyczaj stosowany jest jako rozpuszczalnik, środek przeciwpieniący (usuwa pianę, zmniejsza powstawanie piany), ściągający, zmniejszający lepkość, jako składnik perfum i produktów zapachowych, jako składnik antyseptyczny w produktach dezynfekujących i odkażających (w tym do mycia i wycierania rąk). Najczęściej znajdziemy go w produktach do zdobienia i pielęgnacji paznokci, włosów, skóry; w produktach do kąpieli, płynach po goleniu, produktach do makijażu, dezodorantach, i innych.

Alkohol izopropylowy przydaje się przy produkcji ręcznie robionego mydła. Dzięki niemu możemy pozbyć się uciążliwej piany z mydła, spryskując delikatnie alkoholem mydło rozlane do form. Najlepiej do tego celu użyć niewielkiego rozpylacza. Ułatwia również łączenie się (sklejenie) kolejno wylewanych warstw mydła glicerynowego do formy, dzięki czemu gotowe mydło jest jednolite i nie rozwarstwia się.

Również przyda się przy produkcji bomb do kąpieli. Podstawowymi składnikami bomb jest mieszanina kwasu cytrynowego i sody. By dało się tą mieszankę zlepić i uformować w kule lub inne kształty potrzeba ją zwilżyć. Użycie czystej wody spowoduje natychmiastową reakcję, dlatego zazwyczaj używa się do tego celu 15 procentowego alkoholowego oczaru wirginijskiego. Nie mając oczaru można użyć alkohol izopropylowy.

Alkohol izopropylowy może być również używany do dezynfekowania przyborów używanych do wyrobu kosmetyków, do czyszczenia, odtłuszczania, zmywania lakieru do paznokci, itp.

Alkohol izopropylowy obok etanolu jest podstawowym składnikiem środków do odkażania rąk o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym. Oba mają podobną skuteczność i działają w identycznym stężeniu, które powinno wynosić od 60 do 80%. Przy niższym lub wyższym stężeniu ich skuteczność drastycznie spada. By alkohol zabijał zarazki musi być połączony z wodą w odpowiedniej proporcji. Zbyt wysokie, lub zbyt niskie stężenie powoduje, że traci moc.

Środki na bazie alkoholu są najlepsze i trudno je czymkolwiek zastąpić, ale częste stosowanie mocno wysusza skórę pozbawiając ją bariery lipidowej. W efekcie skóra jest bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia. By temu zapobiec można dodać dodatkowe składniki, które będą łagodziły niekorzystne działanie alkoholu. Najczęściej stosowanym dodatkiem jest gliceryna, ponieważ jest produktem tanim ale również ma wysokie właściwości nawilżające. Oprócz gliceryny, lub zamiast niej można także użyć innych składników, np. aloes, witamina E, substancje renatłuszczające (np. Olivem 300), oleje roślinne (np. olej migdałowy).

Uwagi! Produkt łatwopalny, nie używać w pobliżu otwartego ognia i promienników ciepła, nie pozostawiać w otwartym opakowaniu, gdyż łatwo paruje, nie wdychać oparów, chronić przed dziećmi i zwierzętami. Produkt wyłącznie do użytku zewnętrznego.

"
Alkohol Izopropylowy kosmetyczny