0
Olejek bazyliowy z indyjskiej bazylii idealny do wytwarzania mydła

Olejek bazyliowy indyjski (Ocimum basilicum)

Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny destylowany z indyjskiej bazylii. Choć to ten sam gatunek, bazylia uprawiana w Indiach jest innym chemotypem niż bazylia z obszaru Morza Śródziemnego. Indyjski chemotyp charakteryzuje się wysoką zawartością metylochawikolu, co sprawia, że olejek z bazylii indyjskiej ma ciepły, ziołowo-anyżowy aromat. Olejek bazyliowy typu metylochawikolowego (Methyl Chavicol) jest idealnym olejkiem do produkcji mydła.

5,62 zł
kod
EO24/2
opcja

Opis

Bazylia przez człowieka uprawiana była już 5 tys. lat temu. Pochodzi z Indii i Środkowego Wschodu, do Europy przywieźli ją kupcy korzenni. Starożytni Grecy nazywali bazylię „basilikon phuton”, co oznacza królewskie ziele, od czego wywodzi się obecna nazwa bazylii. Roślina ta jest głęboko związana z tajemną wiedzą, medycyną, kuchnią i religią. Jedna z legend głosi, że bazylia miała wyrosnąć przy grobie Chrystusa po jego zmartwychwstaniu. Uważana była za zioło chroniące duszę, w czasie długotrwałych postów była źródłem siły i antidotum na zmęczenie. Miała również chronić ludzi przed ubóstwem i pomagać tym, którzy są w potrzebie i nędzy. W greckim kościele prawosławnym służy do przygotowania wody święconej. Co ciekawe, w Europie uważano ją jednocześnie za roślinę diabelską, jak i skuteczny środek na czarownice. Pokutowały nawet poglądy, że jest rośliną trującą.

Olejek eteryczny destylowany jest z kwitnącego ziela. Do destylacji nadają się wyłącznie świeżo ścięte roślinny, które zawierają najwięcej olejków lotnych. Olejek bazyliowy destylowany z indyjskiej bazylii jest chemotypu metylochawikolowego i ma świeży, słodki, lekko korzenny, anyżowo-ziołowy aromat.

Olejek bazyliowy jest określany jako królewski olejek na wzmocnienie umysłu, serca i odporności na infekcje. Wyostrza pamięć, sprawność umysłową i jednocześnie relaksuje ciało.

Z uwagi na wszechstronność bazyliowy olejek jest bardzo cennym środkiem w różnorodnych problemach i zaburzeniach psychicznych i psychosomatycznych. Może być pomocny zarówno w przypadku stresu, depresji, lęku, melancholii jak i w przypadku migren, choroby lokomocyjnej, padaczki i paraliżu.

Jest ogólnym stymulantem i usuwa zmęczenie. Jest dobrym środkiem antyspazmatycznym, bardzo skutecznie łagodzi skurcze i zmniejsza ból. Pomaga przy bólach i skurczach mięśni, bólach brzucha i bólach menstruacyjnych. Jest pomocny przy nudnościach i wymiotach, gazach, zaparciach.

Ma korzystne działanie na układ oddechowy, łagodzi kaszel. Jest stosowany w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok, przeziębieniach, grypie.

Olejek eteryczny bazyliowy wykorzystuje się także dla wsparcia układu sercowo-naczyniowego, dla poprawy krążenia krwi, przy niedociśnieniu, tachykardii i żylakach. Zmniejsza stężenie kwasu moczowego we krwi.

Odświeża skórę, łagodzi stany zapalne i podrażnienia, pomaga przy ukąszeniach owadów, pomocny przy trądziku. Jest dobrym wyborem do szamponów, płynów i żeli do kąpieli, ponieważ odświeża włosy i skórę, relaksuje ciało i łagodzi zmęczenie psychiczne.

Olejek bazyliowy najczęściej stosuje się w postaci masażu lub wcierania, np. aby złagodzić skurcze i ból brzucha. Przed użyciem olejek należy rozcieńczyć. Może być również używany do inhalacji, np. w przypadku grypy. Olejek bazyliowy czasem bywa stosowany wewnętrznie dla zwiększenia efektów masażu ale ogólnie nie zaleca się tego robić.

Bazyliowy olejek używany jest także do zastosowań kulinarnych, dodając do potraw, wyraźny, bogaty aromat bazylii. Wystarczy 1-2 krople. Potrawy należy przyprawiać rozważnie, bo zbyt duża ilość zamiast poprawić smak może go całkiem popsuć.

Przeciwwskazania: Nie stosować bez rozcieńczenia. Do masażu i aplikacji na skórę rozcieńczyć od 0,5% lub większego. Nie stosować w czasie ciąży.

Nazwa botaniczna
Ocimum basilicum L.
Nazwa INCI
Ocimum Basilicum Oil
Numer CAS
8015-73-4; 84775-71-3
Numer WE (EINECS)
283-900-8
Typ
Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny
Surowiec
Ziele z kwiatami
Metoda otrzymywania
Destylacja parą wodną
Pochodzenie
Indie
Nuty zapachowe
Górne, średnie

Do pobrania