Cedr himalajski (Cedrus deodara): Olejek eteryczny z drewna cedrowego

100% czysty olejek eteryczny otrzymany z drewna cedru himalajskiego (Cedrus deodara) metodą destylacji parą wodną.

Kod: EO29
Dostępność:
Brak w magazynie

W sprzedaży spotykany jest olejek cedrowy (z drzewa cedrowego) produkowany z różnych gatunków, najczęściej cedru teksańskiego, jałowca wirginijskiego czy jałowca chińskiego. Nie byłoby w tym nic złego gdyby olejki te miały takie same właściwości a tak nie jest. Olejkiem cedrowym bywa nazywany również olejek tujowy, który nierozważnie stosowany może być bardzo niebezpieczny. Dlatego szczególnie w przypadku olejku cedrowego należy się dokładnie upewnić co kupujemy.

Olejek z cedru himalajskiego jest jednym z najładniejszych zapachów cedrowych i jest produkowany w dużo mniejszych ilościach (nawet do 70 razy) niż olejki z wymienionych wyżej gatunków. Otrzymuje się go metodą destylacji parą wodną z trocin i kory. Cedr himalajski, zwany również tybetańskim drzewem cedrowym w przeszłości został znacznie przetrzebiony a to przyczyniło się ogromnego spadku produkcji olejku. Botaniczna nazwa drzewa (Cedrus deodara) pochodzi z sanskrytu od słowa „devadaru” oznaczającego drzewo bogów. W górskim klimacie zachodnich Himalajów drzewa te urzekają imponującymi rozmiarami i majestatyczną formą. Drzewo występuje na obszarze północnych Indii, Pakistanu i Afganistanu na wysokości 1650 – 2400 m n.p.m.

Podstawowe właściwości

Olejek z cedru himalajskiego ma podobne właściwości do olejku z cedru atlaskiego (Cedrus atlantica). Używany jest od czasów starożytnych. Egipcjanie używali go do balsamowania, wyrobu kosmetyków i perfum. W medycynie ajurwedyjskiej jest środkiem przeciwko pasożytom, do leczenia wrzodów i chorób skóry. Jest silnym środkiem wspomagającym spalanie tkanki tłuszczowej i redukującym cellulit. Promuje mikrokrążenie w naczyniach włosowatych, wzmacnia naczynia krwionośne i likwiduje obrzęki. Ma również bardzo korzystny wpływ na dobre samopoczucie, usuwa niepokój i dodaje pewności siebie. Jego stosowanie zaleca się w przypadku cellulitu, dla pozbycia się nadmiaru wody z organizmu, w miażdżycy, w przypadku skóry i włosów przetłuszczających się, łupieżu, wypadaniu włosów, grzybicy skóry, pasożytów, egzemy, a także w stanach smutku i napięcia nerwowego. Olejek jest też sprawdzonym środkiem odstraszającym komary, kleszcze, mole i inne owady.

Zewnętrznie:

  • Przed użyciem olejek należy rozcieńczyć na przykład w oleju migdałowym lub innym. Dopiero tak przygotowany olejek (mieszanina olejku cedrowego i migdałowego) może być użyty do aplikacji.
  • Masaż dla pobudzenia krążenia, eliminacji toksyn, odchudzający.
  • W przypadku korekty figury można wmasować olejek (rozcieńczony) na biodrach, udach, pośladkach i brzuchu. Następnie uda i pośladki owijamy folią spożywczą. Aby przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej i odprowadzanie toksyn należy wykonywać ćwiczenia, tańczyć, itp. Po 20 minutach zdjąć folię i wziąć prysznic. W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości zabieg należy natychmiast przerwać. Zabieg wykonujemy dwa razy w tygodniu.
  • Maski, olejki i szampony do włosów i skóry głowy – w celu wzmocnienia włosów, zapobiegać wypadaniu, w celu likwidacji łupieżu i zmniejszeniu przetłuszczania się włosów. Najprościej dodaj do swojego szamponu kilka – kilkanaście kropli olejku. Możesz również przygotować olejek do włosów na bazie olejku jojoba, dodając do niego kilka kropli olejku cedrowego.
  • Kąpiel: dodać kilka kropli do wanny dla relaksu i właściwości gojących.
  • Do odświeżania powietrza.
  • Środek odstraszający kleszcze i komary: Do 5 łyżeczek oleju roślinnego lub czystej wódki dodaj łyżeczkę olejku cedrowego. Smaruj odsłonięte części ciała. W trakcie stosowania należy uważać by nie potrzeć olejkiem oczu lub ust. Zamiast samego olejku cedrowego można użyć mieszaniny olejków (np. cedru, eukaliptusa, trawy cytronelowej, mięty pieprzowej i geranium).
  • Perfumy: Zalecane stężenie do 5%.

Środki ostrożności: Nie zaleca się stosowania olejku kobietom w czasie ciąży i karmienia oraz małym dzieciom. Nie stosować nierozcieńczonego.

Więcej informacji
Nazwa botaniczna:Cedrus deodara (Roxb. ex Lamb.) G.Don
Numer WE (EINECS)294-939-5
Numer CAS91771-47-0
INCICedrus Deodara Wood Oil
Rodzaj produktuNaturalny olejek eteryczny destylowany parą wodną
Metoda otrzymaniaDestylacja parą wodną
Nuty zapachoweBaza, utrwalacz zapachu
SurowiecDrewno
PochodzienieIndie