Czosnek (Allium sativum): Olejek eteryczny z główek czosnku

Już od 11,88 zł

Naturalny, 100% czysty olejek eteryczny z czosnku. Uważany za najpotężniejszy olejek eteryczny. Naturalny silny antyseptyk. Olejek czosnkowy wyróżnia się nie tylko silnym i wszechstronnym działaniem, ale również wyjątkowo przenikliwym zapachem. Nasz olejek czosnkowy może być stosowany także do użytku spożywczego.

Kod: EO95
Dostępność:
W magazynie

Czosnek pospolity (Allium sativum) jest rośliną cebulową, należącą do rodziny Liliowatych. Prawdopodobnie pochodzi z azjatyckich stepów. Przez ludzi wykorzystywany jest od czasów prehistorycznych. Uprawiany był już w starożytnym Egipcie, gdzie był nieodzownym składnikiem pożywienia, ale również znane były jego właściwości lecznicze. Podawano go na przykład robotnikom wznoszącym piramidy by zapobiec epidemii chorób zakaźnych.

Znakomite właściwości lecznicze czosnku zostały współcześnie potwierdzone licznymi badaniami i pracami naukowymi. Skutecznie leczy dolegliwości i zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Działa przeciwpasożytniczo, szczególnie skuteczny jest w przypadku pasożytów jelitowych, zwłaszcza owsików, glist, a nawet tasiemców. Zmniejsza ryzyko zawału i choroby nadciśnieniowej. Zmniejsza zachorowalność na raka jelita grubego i inne nowotwory. Czosnek jest domowym sposobem na przeziębienie i faktycznie pomaga w przypadku dolegliwości oddechowych.

Korzystne działanie czosnku jest w tak licznych przypadkach, że trudno je wszystkie wymienić. Przede wszystkim warto podkreślić jego skuteczność w zabijaniu bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów. Antybiotyki i szczepionki z czasem powodują uodpornienie się bakterii, co absolutnie nie występuje w przypadku czosnku. Dlatego we współczesnej medycynie wspomaganie leków chemicznych preparatami z czosnku może pozwolić skuteczniej walczyć z lekoopornymi drobnoustrojami.

Dla wielu osób czosnek jest domowym sposobem na opryszczkę (tzw. zimno). Jednak pocieranie czosnkiem zaatakowanych miejsc przez wirusa opryszczki może być dość bolesne. Dużo lepszy pod tym względem jest olejek eteryczny z czosnku, który w przypadku opryszczki działa wielokrotnie skuteczniej i nie powoduje bólu. Należy jednak uważać by nie było kontaktu z oczami.

Podstawowymi substancjami czynnymi w czosnku, które odpowiadają za jego właściwości lecznicze są lotne związki pochodne siarki. Głównie allicyna i kilkanaście innych związków. Kompozycja ta jest wielokrotnie silniejsza niż penicylina. Zawartość związków lotnych w czosnku waha się od 0,02 do 0,35%. Im czosnek wydziela mocniejszy aromat, tym zawartość olejków lotnych jest większa i większe właściwości lecznicze.

Olejek eteryczny zawiera lotne substancje znajdujące się w czosnku. By go otrzymać destyluje się parą wodną zmiażdżone główki czosnku.

Ostrzeżenia: Olejek charakteryzuje się bardzo mocnym zapachem czosnku. Zapach jest naprawdę silny, co może dawać się we znaki i utrudniać stosowanie. Generalnie zaleca się używać w dużym rozcieńczeniu. W trakcie używania należy unikać kontaktu z oczami, ponieważ już śladowa ilość wywołuje silne pieczenie. W razie kontaktu przemywać oczy przez kilka-kilkanaście minut pod bieżącą wodą. U niektórych osób może powodować podrażnienia skóry, dla pewności zaleca się wykonanie testu na przedramieniu.

Więcej informacji
Nazwa botaniczna: Allium sativum L.
Numer WE (EINECS) 616-782-7
Numer CAS 8000-78-0
INCI Allium sativum bulb oil
Rodzaj produktu Naturalny olejek eteryczny destylowany parą wodną
Metoda otrzymania Destylacja parą wodną
Surowiec Cebulki
Pochodzienie Meksyk
Czosnek (Allium sativum): Olejek eteryczny z główek czosnku