0
0 Koszyk (pusty)
Olejek z Drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia)

Olejek z Drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia)

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego, olejek herbaciany, olejek drzewo herbaciane. 100% czysty i naturalny olejek eteryczny. Melaleuca Alternifolia Leaf essential oil.**

8,86 zł Brutto
kod
EO35/2
opcja

Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia ) to wiecznie zielone, krzaczaste drzewo endemiczne dla Australii. Odkryte zostało w 1770 r. przez Jamesa Cooka, kapitana brytyjskiej Royal Navy. Angielscy żeglarze nazwali to drzewo „drzewem herbacianym”, ponieważ z jego liści przyrządzali napar, który miał im przypominać ich lubiony napój, czyli parzoną czarną herbatę. Nazwa ta jednak do dziś powoduje nieporozumienia i drzewo herbaciane mylone jest z prawdziwym drzewem herbacianym (Camellia sinensis). Przy czym drzewem herbacianym nazywane są również gatunki spokrewnione z Melaleuca alternifolia – niaouli i kajeput, z których też wytwarzane są olejki eteryczne. Aborygeni znali i wykorzystywali właściwości lecznicze liści drzewa herbacianego od stuleci, natomiast współcześnie zainteresowaniem drzewem herbacianym pojawiło się dopiero w XX wieku, gdy zaczęto produkować olejek eteryczny z dziko rosnących drzew.

Natomiast uprawiać drzewo herbaciane zaczęto całkiem niedawno, bowiem pozyskiwanie surowca tylko z dziko rosnących drzew groziła wyginięciu gatunku. Zbiór zwykle odbywa się raz na dwa lata. Gałązki z liśćmi pozyskiwane są latem, gdy liście zawierają najwięcej olejków lotnych. Jeszcze świeże przewożone są do lokalnych destylarni i wytwarzany z nich jest popularny olejek eteryczny.

Podstawowe właściwości

Olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie antyseptyczne, wykazuje się szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego i immunostymulującego. Jest skuteczny przeciw bakteriom, wirusom i grzybom. Pomocny w zakażeniach układu pokarmowego i moczowo-płciowego. Stosowany zewnętrznie działa również przeciwzapalnie i dezynfekująco.

Zewnętrznie: Na ograniczonych obszarach skóry przeciwzapalnie i aby zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji.

Wewnętrznie: Inhalacje w przypadku przeziębień, zapalenie oskrzeli, ból głowy.

Polecane olejki do mieszanek z olejkiem drzewa herbacianego: Cynamon, szałwia, goździk, geranium, lawenda, cytryna, mirra, gałka muszkatołowa, drzewo różane, rozmaryn, tymianek.

Uwagi

Olejek drzewa herbacianego jako jeden z nielicznych olejków może być używany na skórę bez rozcieńczenia, ale tylko miejscowo. Lepiej jednak trzymać się zasady, by nie używać nierozcieńczonych olejków.

Certyfikat jakości CofA, eng.

Pobierz (283.72KB)

Wykaz alergenów, eng.

Pobierz (326.73KB)

Certyfikat IFRA, eng.

Pobierz (307.04KB)

Dane

Nazwa botaniczna
Melaleuca alternifolia (Maiden.&Betche.) Cheel.
Nazwa INCI
Melaleuca Alternifolia Leaf Oil
Synonimy/Inne nazwy
Melaleuka skrętolistna, Olejek herbaciany, Melaleucae aetheroleum, Tea Tree oil, Melaleuca Oil, Ti Tree Oil
Numer CAS
85085-48-9 / 68647-73-4 / 8022-72-8
Numer WE (EINECS)
285-377-1
Typ
Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny
Surowiec
liście i młode gałązki
Metoda otrzymywania
Destylacja parą wodną
Pochodzenie
Australia
Zapach
Świeży, ciepły, terpenowy, lekko zielny
Nuty zapachowe
Górne