Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia): Olejek eteryczny z liści i gałązek

Już od 7,87 zł

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego, olejek herbaciany, olejek drzewo herbaciane. 100% czysty i naturalny olejek eteryczny. Melaleuca Alternifolia Leaf essential oil.**

Kod: EO35
Dostępność:
W magazynie

Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia ) to wiecznie zielone, krzaczaste drzewo endemiczne dla Australii. Odkryte zostało w 1770 r. przez Jamesa Cooka, kapitana brytyjskiej Royal Navy. Angielscy żeglarze nazwali to drzewo „drzewem herbacianym”, ponieważ z jego liści przyrządzali napar, który miał im przypominać ich lubiony napój, czyli parzoną czarną herbatę. Nazwa ta jednak do dziś powoduje nieporozumienia i drzewo herbaciane mylone jest z prawdziwym drzewem herbacianym (Camellia sinensis). Przy czym drzewem herbacianym nazywane są również gatunki spokrewnione z Melaleuca alternifolia – niaouli i kajeput, z których też wytwarzane są olejki eteryczne. Aborygeni znali i wykorzystywali właściwości lecznicze liści drzewa herbacianego od stuleci, natomiast współcześnie zainteresowaniem drzewem herbacianym pojawiło się dopiero w XX wieku, gdy zaczęto produkować olejek eteryczny z dziko rosnących drzew.

Natomiast uprawiać drzewo herbaciane zaczęto całkiem niedawno, bowiem pozyskiwanie surowca tylko z dziko rosnących drzew groziła wyginięciu gatunku. Zbiór zwykle odbywa się raz na dwa lata. Gałązki z liśćmi pozyskiwane są latem, gdy liście zawierają najwięcej olejków lotnych. Jeszcze świeże przewożone są do lokalnych destylarni i wytwarzany z nich jest popularny olejek eteryczny.

Podstawowe właściwości

Olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie antyseptyczne, wykazuje się szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego i immunostymulującego. Jest skuteczny przeciw bakteriom, wirusom i grzybom. Pomocny w zakażeniach układu pokarmowego i moczowo-płciowego. Stosowany zewnętrznie działa również przeciwzapalnie i dezynfekująco.

Zewnętrznie: Na ograniczonych obszarach skóry przeciwzapalnie i aby zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji.

Wewnętrznie: Inhalacje w przypadku przeziębień, zapalenie oskrzeli, ból głowy.

Polecane olejki do mieszanek z olejkiem drzewa herbacianego: Cynamon, szałwia, goździk, geranium, lawenda, cytryna, mirra, gałka muszkatołowa, drzewo różane, rozmaryn, tymianek.

Uwagi

Olejek drzewa herbacianego jako jeden z nielicznych olejków może być używany na skórę bez rozcieńczenia, ale tylko miejscowo. Lepiej jednak trzymać się zasady, by nie używać nierozcieńczonych olejków.

Więcej informacji
Nazwa botaniczna:Melaleuca alternifolia (Maiden.&Betche.) Cheel.
Numer WE (EINECS)285-377-1
Numer CAS85085-48-9
INCIMelaleuca alternifolia leaf oil
Rodzaj produktuNaturalny olejek eteryczny destylowany parą wodną
Metoda otrzymaniaDestylacja parą wodną
Nuty zapachoweGórne
SurowiecLiście
PochodzienieAustralia
Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia): Olejek eteryczny z liści i gałązek