Koszyk (Pusty) 0

Drzewo herbaciane, olejek eteryczny

Melaleuca Alternifolia. Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego, olejek herbaciany. Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny destylowany parą wodną.
8,86 zł
Wybierz:

Specyfikacja

Nazwa botaniczna
Melaleuca alternifolia (Maiden.&Betche.) Cheel.

Nazwa INCI
Melaleuca Alternifolia Leaf Oil

Synonimy/Inne nazwy
Melaleuka skrętolistna, Olejek herbaciany, Melaleucae aetheroleum, Tea Tree oil, Melaleuca Oil, Ti Tree Oil

Numer CAS
85085-48-9 / 68647-73-4 / 8022-72-8

Numer WE (EINECS)
285-377-1

Typ
Naturalny, czysty olejek eteryczny zawierający 100% olejków lotnych pochodzących z destylacji Melaleuca Alternifolia

Surowiec
Liście

Metoda otrzymywania
Destylacja parą wodną

Pochodzenie
Australia

Zapach
Świeży, ciepły, terpenowy, lekko zielny

Nuty zapachowe
Górne

Drzewo herbaciane (Melaleuca alternifolia ) to wiecznie zielone, krzaczaste drzewo endemiczne dla Australii. Odkryte zostało w 1770 r. przez Jamesa Cooka, kapitana brytyjskiej Royal Navy. Angielscy żeglarze nazwali to drzewo „drzewem herbacianym”, ponieważ z jego liści przyrządzali napar, który miał im przypominać ich lubiony napój, czyli parzoną czarną herbatę. Nazwa ta jednak do dziś powoduje nieporozumienia i drzewo herbaciane mylone jest z prawdziwym drzewem herbacianym (Camellia sinensis). Przy czym drzewem herbacianym nazywane są również gatunki spokrewnione z Melaleuca alternifolia – niaouli i kajeput, z których też wytwarzane są olejki eteryczne. Aborygeni znali i wykorzystywali właściwości lecznicze liści drzewa herbacianego od stuleci, natomiast współcześnie zainteresowaniem drzewem herbacianym pojawiło się dopiero w XX wieku, gdy zaczęto produkować olejek eteryczny z dziko rosnących drzew.

Natomiast uprawiać drzewo herbaciane zaczęto całkiem niedawno, bowiem pozyskiwanie surowca tylko z dziko rosnących drzew groziła wyginięciu gatunku. Zbiór zwykle odbywa się raz na dwa lata. Gałązki z liśćmi pozyskiwane są latem, gdy liście zawierają najwięcej olejków lotnych. Jeszcze świeże przewożone są do lokalnych destylarni i wytwarzany z nich jest popularny olejek eteryczny.

Podstawowe właściwości

Olejek z drzewa herbacianego ma silne działanie antyseptyczne, wykazuje się szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego i immunostymulującego. Jest skuteczny przeciw bakteriom, wirusom i grzybom. Pomocny w zakażeniach układu pokarmowego i moczowo-płciowego. Stosowany zewnętrznie działa również przeciwzapalnie i dezynfekująco.

Zewnętrznie: Na ograniczonych obszarach skóry przeciwzapalnie i aby zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji.

Wewnętrznie: Inhalacje w przypadku przeziębień, zapalenie oskrzeli, ból głowy.

Polecane olejki do mieszanek z olejkiem drzewa herbacianego: Cynamon, szałwia, goździk, geranium, lawenda, cytryna, mirra, gałka muszkatołowa, drzewo różane, rozmaryn, tymianek.

Uwagi

Olejek drzewa herbacianego jako jeden z nielicznych olejków może być używany na skórę bez rozcieńczenia, ale tylko miejscowo. Lepiej jednak trzymać się zasady, by nie używać nierozcieńczonych olejków.