

Olejek goździkowy z Goździkowca korzennego (Syzygium aromaticum)
Czysty olejek eteryczny z pąków goździków
Goździkowiec korzenny (drzewo goździkowe) pochodzi z Moluków (Wysp Korzennych) na oceanie Indyjskim. Pączki kwiatowe potocznie zwane goździkami są jedną z najstarszych przypraw w dziejach ludzkości. Mają ostry, palący smak i silny, korzenny zapach. Zawierają 15 - 22% cennego olejku goździkowego, który stosuje się w przemyśle perfumeryjnym i lecznictwie.
Podstawowe właściwości
Olejek goździkowy jest znakomitym środkiem do dezynfekcji powietrza. Jest bardzo silnym środkiem antybakteryjnym o szerokim spektrum działania. Działa również antyseptycznie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybicze, przeciwpasożytnicze, przeciwbólowo i uzdrawiająco. Ogólnie uznawany jest za dobry stymulant. Energetyzujący i bardzo ożywiający, wskazany jest w zmęczeniu, obniżeniu ciśnienia tętniczego, a także dla stymulowania układu odpornościowego.
Jest bardzo skuteczny w różnorodnych problemach stomatologicznych, stąd można go znaleźć w składzie preparatów przeznaczonych do leczenia i higieny jamy ustnej. Pomaga przy bólu zębów, owrzodzeniach i stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł.
Może być stosowany na trądzik, stłuczenia, oparzenia, skaleczenia, jako środek przeciwbólowy. W przypadku artretyzmu i reumatyzmu. Pomaga również przy wymiotach, biegunce, wzdęciach, skurczach i pasożytach przewodu pokarmowego.
Może być także pomocny w dolegliwościach układu oddechowego, dla łagodzenia trudności z oddychaniem, przy zapaleniu oskrzeli, astmie, gruźlicy.
Olejek goździkowy jest dobrym repelentem i może być użyty do odstraszania owadów, np. moli.
Zewnętrznie:
- Olejek goździkowy jest bardzo silny i należy go stosować z rozwagą. Do masażu, w olejkach do ciała, kremach, itp. należy używać stężenia poniżej 1%.
- Ból zęba: 1 kropla olejku na wacik i przyłożyć do bolącego zęba.
Wewnętrznie:
- 1-3 krople olejku trzy do czterech razy dziennie, maksymalnie do 7 dni.
- W kuchni: Doprawianie mięs, kapusty – aby dodać aromatu i ułatwić trawienie.
Środki ostrożności: Nie stosować w czasie ciąży. U niektórych osób olejek może powodować podrażnienie skóry, może też powodować podrażnienie błon śluzowych. Dlatego należy stosować z rozwagą, zaleca się również wykonanie testu uczuleniowego na wewnętrznej stronie łokcia.
Dane
- Nazwa botaniczna
- Syzygium aromaticum (L.) Merr. & Perry
- Typ
- Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny
- Surowiec
- pączki (goździki)
- Metoda otrzymywania
- Destylacja parą wodną
- Pochodzenie
- Indonezja
inne produkty z tej samej kategorii


Olejek mandarynkowy (Citrus Nobilis),...

Olejek cedrowy z cedru atlaskiego (Cedarus...

Olejek bergamotowy (Citrus Bergamia), typ FCF

Olejek bazyliowy słodki (Ocimum basilicum)

Olejek rumiankowy rzymski (Anthemis nobils)

Olejek z nasion marchwi (Daucus carota)

Olejek paczulowy (Pogostemon cablin)

Olejek geraniowy bourbon (Pelargonium...
