

Olejek jałowcowy z szyszkojagód (Juniperus communis)
Naturalny, czysty olejek eteryczny z owoców jałowca pospolitego (Juniperus communis).
Jałowiec od czasów starożytnych uważany był za roślinę magiczną. Służył do obrzędów oczyszczających i odpędzania złych mocy. Mało kto wie, że jest też doskonałym środkiem leczniczym. W Polsce lekceważony, chociaż jest bardziej wartościowy niż wiele modnych i egzotycznych ziół. Od starożytnego Egiptu jałowiec był ostatnią deską ratunku w czasie epidemii cholery, duru brzusznego czy ospy. Od czasu Paracelsusa zajmował ważne miejsce w farmakopei europejskiej, w szczególności jako skuteczny środek oczyszczający krew, przeciwobrzękowy i moczopędny. Polecany także w wielu innych dolegliwościach.
Najbardziej cenione ze względu na wartości lecznicze są jagody jałowca pospolitego. Używa się ich do przyrządzania naparów, nalewek, olejów i octów ziołowych a także destyluje się z nich olejek eteryczny. Olejek otrzymany w całości z owoców jest najbardziej wartościowy. Przy zakupie warto zwracać uwagę z czego w rzeczywistości olejek został otrzymany. Tańsze wersje olejku jałowcowego destylowane są również z igieł, kory i drewna jałowca a nawet… z igieł sosnowych!
Podstawowe właściwości:
Olejek jałowcowy jest bardzo wartościowym olejkiem. Nie bez powodu jest cenionym środkiem w medycynie holistycznej za jego wszechstronność i wysokie walory terapeutyczne.
Jest naturalnym środkiem antyseptycznym, może być przydatny w przypadku przeziębienia, grypy, zapalenia oskrzeli. Może być używany z innymi olejkami, np. tymiankowym w mieszankach do nacierania pleców, klatki piersiowej i stóp (używać wyłącznie olejków mocno rozcieńczonych w oleju z orzecha laskowego, migdałowym lub innym).
Wskazany w przypadku senności, zmęczenia, wyczerpania i rozchwiania równowagi systemu nerwowego. Łagodzi niepokój, napięcie nerwowe i pomaga złagodzić stres. Warto zauważyć, że zmniejszeniu stresu nie towarzyszy tak typowa dla środków antystresowych większa ospałość. Olejek jednocześnie orzeźwia, energetyzuje i poprawia pamięć.
Olejek jałowcowy znajduje zastosowanie w walce z przejadaniem się i otyłością. Reguluje apetyt, oczyszcza wątrobę, jelita, nerki, pęcherz moczowy, zmniejsza hemoroidy. Poprawia przesączanie kłębuszkowe w nerkach, co powoduje zwiększone „czyszczenie krwi” przez nerki. Towarzyszy temu zwiększone usuwanie z organizmu nadmiaru wody, sodu, chloru, potasu a także kwasu moczowego – co jest szczególnie istotne przy profilaktyce dny moczanowej (podagry) i chorób reumatycznych. Antyseptyczne i moczopędne działanie olejku jest pomocne w przypadku zapalenia pęcherza moczowego i przerośniętej prostaty u mężczyzn. U kobiet olejek jałowcowy może być pomocny także przy problemach menstruacyjnych.
Zalecany jest dla osób z dużym cellulitem. Poleca się stosować masaż na dotknięte okolice ciała przez okres 1-4 tygodnie. W razie potrzeby powtórzyć po miesiącu przerwy. Olejek na cellulit może być stosowany samodzielnie lub w mieszankach z innymi olejkami, np. cedrowym, cytrynowym.
Ponieważ olejek ma działanie antybakteryjne, antyseptyczne i ściągające jest często polecany do leczenia różnorodnych problemów skórnych, np. egzema, łuszczyca, trądzik, itp. Niektóre źródła podają informacje, że olejek jałowcowy przy skórze trądzikowej i łojotokowej stosowany samodzielnie może powodować zapalenie mieszków włosowych. Dlatego na wszelki wypadek lepiej łączyć go w mieszanki z innymi olejkami albo wykonać wcześniej test na małej powierzchni skóry.
Choroby reumatyczne, ból stawów, kręgosłupa:Rozcieńczyć w oleju szafranowym lub innym. Wcierać w bolące miejsca. Można również połączyć z innymi olejkami eterycznymi, np. lawendy, rozmarynu.
Wewnętrznie: 2-3 krople do 3 razy dziennie (na łyżkę miodu, wody lub bez rozcieńczania).
Zastosowania kulinarne: 1-2 krople można dodać do mięs, kapusty, zup, jajecznicy i innych potraw aby podnieść ich walory smakowe i …. na lepsze trawienie. Należy jednak uważać, bo zbyt duża ilość olejku spowoduje, że potrawa zamiast być smaczniejsza straci smak.
Uwaga! Nie stosować w czasie ciąży i przy zapaleniu nerek.
Dane
- Nazwa botaniczna
- Juniperus communis L.
- Typ
- Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny
- Surowiec
- jagody
- Metoda otrzymywania
- Destylacja parą wodną
- Pochodzenie
- Nepal
inne produkty z tej samej kategorii


Olejek szałwiowy (Salvia Officinalis)

Olejek tymiankowy czerwony (Thymus vulgaris)

Olejek kamforowy biały (Cinnamomum camphora)

Olejek oregano (Origanum vulgare)

Olejek wrotyczowy marokański (Tanacetum...

Olejek geraniowy bourbon (Pelargonium...

Olejek mirrowy (Commiphora myrrha)

Olejek bazyliowy indyjski (Ocimum basilicum)
