Lawenda maillette (Lavandula angustifolia): Olejek eteryczny z kwiatów

Czysty olejek lawendowy z kwiatów lawendy. Wyróżnia się ładnym, miękkim i kwiatowym zapachem w przeciwieństwie do większości olejków lawendowych, w których dominuje kamfora. Z tego względu jest jednym z najczęściej wybieranych olejków do zastosowań kosmetycznych i aromaterapii.

Kod: EO73
Dostępność:
Brak w magazynie

Olejek lawendowy Maillette jest odmianą olejku lawendowego o najbardziej czystym i wyraźnym zapachu lawendowym. Jego zapach jest najbliższy standardowemu zapachowi olejku 40/42. Słodki, kwiatowy aromat olejku lawendowego Maillette można przypisać większej zawartości octanu linalilu (ma działanie przeciwskurczowe i uspokajające). Jego jasny, krystaliczny bukiet sprawia, że jest chętnie używany w aromaterapii, w pielęgnacji skóry, do produkcji kosmetyków i w perfumerii.

Lawenda lekarska (Lavandula angustifolia), zwana również lawendą wąskolistną, wonną, prawdziwą - jest wieloletnim, wiecznie zielonym i przyjemnie pachnącym półkrzewem z fioletowo niebieskimi kwiatami. Dawniej dla podkreślenia jej leczniczych właściwości określano ją łacińską nazwą Lavandula officinalis, obecnie najczęściej oznaczana jest jako L. angustifolia, od wąskich liści.

Lawenda pochodzi z południowej Europy i od dawna uprawiana była dla zapachu. Jej łacińska nazwa pochodzi od słowa „lavere” – myć się. W starożytnym Rzymie była używana jako pachnący, odświeżający dodatek do kąpieli. Obecnie znanych jest kilkadziesiąt gatunków lawendy, pośród których występuje dodatkowo wiele krzyżówek i odmian. Kwiaty lawendy są jadalne, mogą być kandyzowane, używane są w herbatkach ziołowych, do przyprawiania potraw, którym nadają kwiatowo-słodkawy aromat, w cukiernictwie.

Olejek lawendowy jest najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym olejkiem eterycznym ze względu na swoją uniwersalność, przyjemny zapach i bezpieczeństwo. Olejek lawendowy powinien obowiązkowo znaleźć się wśród olejków w domowej apteczce.

Podstawowe właściwości

Olejek lawendowy jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę nawet małych dzieci, co sprawia, że jest jednym z podstawowych olejków używanych w produktach do pielęgnacji małych dzieci i niemowląt (jest np. składnikiem kremów i maści zapobiegających oparzeniom pieluszkowym). Wykazuje się silnymi właściwościami przeciwskurczowymi. Ma również właściwości hipotensyjne i przeciwbólowe. Olejek lawendowy przeciwdziała zaburzeniom snu, relaksuje umysł, znosi stany niepokoju, frustracji, sprowadza spokój i opanowanie. Pomaga w problemach skórnych pochodzenia alergicznego lub zakaźnego. Regeneruje skórę, ułatwia gojenie i łagodzi podrażnienia, z tego względu jest to wspaniały dodatek do wszelkich produktów przeznaczonych do leczenia i pielęgnacji skóry. Znany jest także z właściwości owadobójczych i odstraszających owady (jest popularnym środkiem na mole). Olejek lawendowy jest używany do produkcji mydeł, logionów, kremów, dodatków do kąpieli i dezodorantów. Jest podstawą wielu mieszanek perfum i wód kwiatowych.

Zewnętrznie: Masaż lub kąpiel w celu łagodzenia bólu mięśni i skurczów. Dobrze tolerowany przez skórę, w przypadku przeziębienia można nacierać klatkę piersiową i szyję. W inhalacjach pomaga leczyć przeziębienia, zapalenie oskrzeli, grypę i zakażeń gardła. W przypadku migreny, delikatnie masować olejkiem skronie. Rozpylony w pokoju zapewnia spokojny sen.

Wewnętrznie: 2-3 krople w roztworze alkoholu lub mleka dwa do trzech razy dziennie. Może być również stosowany w przypadku stanów zapalnych ucha (2 krople wymieszać z niewielką ilością leju roślinnego.)

 

Więcej informacji
Nazwa botaniczna:Lavandula angustifolia Mill. (Lavandula officinalis)
INCILavandula Angustifolia Flower Oil
Rodzaj produktuNaturalny olejek eteryczny destylowany parą wodną
Metoda otrzymaniaDestylacja parą wodną
Nuty zapachoweGórne, środkowe
SurowiecZiele z kwiatami
PochodzienieFrancja