

Olejek miętowy z Mięty pieprzowej (Mentha piperita)
Opis
Czysty olejek z mięty pieprzowej
Nazwa mięty pochodzi od nimfy z greckiej mitologii o imieniu Minthe, która została zamieniona w kwiat. W starożytności mięty używano do wyrobu perfum, aromatyzowania potraw i odświeżania oddechu. Liczne gatunki mięty krzyżują się między sobą w sposób naturalny i uważa się, że mięta pieprzowa jest mieszańcem Mentha aquatica i Mentha spicata. Ziele mięty pieprzowej zawiera ok. 1% lotnych olejków.
Podstawowe właściwości
Głównym składnikiem olejku z mięty pieprzowej jest mentol, którego zawiera ok. 50%. Substancja ta w postaci syntetycznej jest popularnym surowcem do produkcji past do zębów, płynów do ust, kremów do masażu, żeli, dodatków do kąpieli i maseczek kosmetycznych. Nadaje im odświeżający zapach, działa chłodząco i łagodząco na skórę. Mentol ma również ważne miejsce w lecznictwie za sprawą działania odkażającego i rozkurczowego. Jest używany w zaburzeniach jelitowo-żołądkowych, w kremach i maściach przeciwreumatycznych, przeciwbólowych, przeciw stłuczeniom i ukąszeniom owadów. Olejek miętowy za sprawą dodatkowych substancji działa skuteczniej niż czysty mentol. W szczególności ma silniejsze działanie antyseptyczne i działa przeciwzapalnie. Jest bardzo skuteczny w przypadku przeziębień, zapalenia górnych dróg oddechowych, łagodzi kaszel, pomaga oddychać, zmniejsza ból zatok, leczy błony śluzowe jamy ustnej. Często jest stosowany w maściach i żelach w przypadku bólu mięśni i stawów, rwy kuszowej, reumatyzmu, świądu skóry (pokrzywka, wyprysk).
Zewnętrznie: Inhalacje dróg oddechowych. Na skórę można stosować wyłącznie miejscowo 2 do 3 kropli rozpuszczonych w oleju roślinnym.
Wewnętrznie: Dla dorosłych 2-4 krople 3 razy dziennie w przypadku zaburzeń trawiennych.
Środki ostrożności!
Na skórę można stosować wyłącznie miejscowo. Unikać kontaktu z oczami. Nigdy nie używać do kąpieli. Nie stosować doustnie u niemowląt, kobiet ciężarnych i karmiących.
Polecane olejki do mieszanek z olejkiem miętowym: Bazylia, bergamotka, kajeput, cedr, cyprys, eukaliptus, cytryna, limonka, mandarynka, majeranek, niaouli, sosna, rozmaryn, tymianek.
- Nazwa botaniczna
- Piper nigrum L.
- Typ
- Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny
- Surowiec
- ziele mięty
- Metoda otrzymywania
- Destylacja parą wodną
- Pochodzenie
- Indie
inne produkty z tej samej kategorii


Olejek eteryczny Palo santo (Bursera...

Olejek klementynkowy (Citrus nobilis),...

Olejek petitgrain (Citrus Aurantium)

Olejek jałowcowy z szyszkojagód (Juniperus...

Olejek szałwiowy (Salvia Officinalis)

Olejek z Rumianku dzikiego/marokańskiego...

Olejek jodłowy (pichtowy) z Jodły...

Olejek oregano (Origanum vulgare)
