0
olejek niaouli

Olejek niaouli (Melaleuca viridiflora)

6,78 zł
kod
EO50/2
opcja

Opis

Olejek eteryczny niauoli uważany jest za doskonały „wzmacniacz” systemu immunologicznego i środek przeciwalergiczny. Nie zawiera żadnego ze znanych alergenów. Jest bardzo dobrym środkiem odkażającym, przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym.

Destylowany jest z liści i młodych pędów wiecznie zielonych krzewów niauoli występujących w tropikalnych rejonach Pacyfiku i Australii, które są blisko spokrewnione z drzewem herbacianym. Niaouli jest często mylony z innymi gatunkami o podobnym wyglądzie. Botanikom udało się dokładnie zidentyfikować i oznaczyć krzew dopiero w 1993 roku.

Olejek eteryczny niaouli używany był już przeszło 100 lat temu, charakteryzuje się szerokim spektrum działania, a przy tym wykazuje wiele cech olejków z eukaliptusa, drzewa herbacianego i kajeput. Jest bardziej łagodny dla skóry i błon śluzowych niż kajeput a także ma dużo przyjemniejszy zapach niż olejek drzewa herbacianego, przypominający ziołowy eukaliptus z lekką nutą kamfory.

Podstawowe właściwości

Olejek niaouli bardzo dobrze sprawdza się w przypadku infekcji i stanów zapalnych pęcherza i dróg moczowych, a także infekcjach układu pokarmowego, biegunce. Pomaga w przypadku kamieni nerkowych, reumatyzmu, dny moczanowej (podagry). Działa rozkurczowo, jest skuteczny w przypadku bólów głowy, migren, bólu zębów, uszu, bólach mięśni, stawów. Uważany jest za doskonały środek antyseptyczny do leczenia przeziębień, grypy, kataru, zapalenia oskrzeli i zatok. Zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, wspomaga usuwanie zalegającej oskrzela i zatoki wydzieliny, co umożliwia łatwiejsze oddychanie w trakcie choroby.

Działa przeciwpasożytniczo, może być pomocny w zakażeniu pasożytami jelitowymi, zarówno robakami obłymi jak i tasiemcami.

Jest doskonałym remedium na różnorodne problemy skórne. Działa przeciwzapalnie, odkażająco, przeciwtrądzikowo, przyśpiesza gojenie, zmniejsza blizny.

Niauoli równoważy również funkcje organizmu, pobudza krążenie krwi i limfy, stymuluje metabolizm, zwiększając poziom energii. Pomaga w przypadku zmęczenia psychicznego i fizycznego, podnosi na duchu, oczyszcza umysł, pomaga w koncentracji.

Zewnętrznie:

  • Na skórę może być stosowany w maściach, kremach, olejkach. Jest to jeden z niewielu olejków, który może być stosowany miejscowo bez rozcieńczenia. Stosując na większą powierzchnię skóry, do masażu – należy rozcieńczyć w oleju roślinnym (u dzieci poniżej 1%).
  • Do inhalacji, szczególnie przy pierwszych oznakach infekcji górnych dróg oddechowych.
  • W postaci masażu lub kąpieli (do 10 kropli na wannę wody) dla wzmocnienia odporności i dla wspomagania przy alergii.

Wewnętrznie:

  • 2 - 3 krople na łyżkę alkoholu lub oleju, do trzech razy dziennie.

Środki ostrożności

Przeciwskazany u dzieci poniżej 3 lat i kobiet w ciąży. Przy stosowaniu doustnym nie przekraczać dozwolonej dawki.

Nazwa botaniczna
Melaleuca quinquenervia (Cav.) S.T. Blake
Typ
Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny
Surowiec
liście i młode gałązki
Metoda otrzymywania
Destylacja parą wodną
Pochodzenie
Madagaskar