olejek oreganowy

Olejek oregano (Origanum vulgare)

17,36 zł

Olejek eteryczny z oregano, 100% czysty. To jest olejek eteryczny, destylowany z ziela oregano. Nie należy go mylić z tzw. olejkiem oregano, który jest maceratem ziela oregano w oleju i zawiera znikomą ilość olejków lotnych, w przeciwieństwie do olejku eterycznego.

kod produktu: EO51
opcja :
Ilość:

Opis

Poprawna polska nazwa oregano to lebiodka pospolita. Nazwa oregano jednak bardziej się przyjęła, bo tak to ziele nazywane jest jako przyprawa w kuchni. Większość gatunków lebiodki pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Obecnie można je spotkać w wielu krajach pod różnymi nazwami. Dawniej lebiodka (Origanum vulgare) często nazywana była majerankiem. Rzadziej występuje pod nazwą dzikiego majeranku.

Łacińska nazwa Origanum wywodzi się z greckiego oros (góra) i ganos (radość i piękno), co można tłumaczyć jako radość gór. Według mitologii greckiej zioło to jest zamienionym przez bogów w roślinę sługą króla Cypru o imieniu Amarakos, który upuścił naczynie z perfumami. Jako pierwsza oregano miała uprawiać Wenus. Począwszy od Arystotelesa uważano, że zioło jest antidotum na trucizny. Grecy i Rzymianie używali oregano jako środka zapachowego do kąpieli, w olejkach do masażu, jako środka dezynfekującego i konserwującego. W Europie roślina ta zyskiwała na popularności ponieważ przypuszczano, że może chronić przed dżumą i innymi zarazami.

Lebiodka pospolita zawiera ok. 0,5% olejku eterycznego. Otrzymuje się go destylując parą wodną ziele z kwiatami. Olejek eteryczny z oregano jest jednym z najsilniejszych naturalnych środków zwalczającym chorobotwórcze wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Jedna z anegdot dotycząca siły tego olejku mówi, że drożdże, które testowano w trakcie prób z bombą atomową przetrzymały bez szwanku wybuch jądrowy ale nie były w stanie przeżyć w zetknięciu z olejkiem z oregano. Jest wyśmienitym olejkiem przy chorobach zakaźnych, niezależnie od ich lokalizacji.

Olejek z oregano jest bardziej aktywny wobec szkodliwych patogenów niż wyciągi z czosnku i jeżówki purpurowej. Jest znakomitym środkiem antyseptycznym i bakteriobójczym. Posiada właściwości przeciwbólowe, przeciwreumatyczne, antyseptyczne, przeciwskurczowe, antytoksyczne, przeciwwirusowe, bakteriobójcze, grzybobójcze, pasożytobójcze, wiatropędne, żółciopędne, napotne, moczopędne, wykrztuśne, tonizujące, stymulujące.

Olejek z oregano uważany jest za wyjątkowo wszechstronny naturalny środek i bywa zalecany w najbardziej różnych problemach. Przy używaniu tego olejku trzeba jednak postępować ostrożnie, bowiem jest dość silny i może podrażniać skórę i błony śluzowe.

Wewnętrznie stosuje się 1 - 2 krople, maksymalnie do 5 razy dziennie. Przed użyciem należy wymieszać z wodą, olejem lub miodem. Dla lepszego efektu można połączyć olejek z oregano z olejkiem z niaouli.

Środki ostrożności: Olejek jest bardzo mocny i nierozcieńczony może powodować podrażnienia. Dlatego powinien być mocno rozcieńczony, szczególnie w przypadku kontaktu z delikatną skórą lub błonami śluzowymi. Nie polecany u dzieci i kobiet w ciąży.

Parametry

Nazwa botaniczna
Melaleuca viridiflora C.F. Gaertn.
Typ
Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny
Surowiec
ziele
Metoda otrzymywania
Destylacja parą wodną
Pochodzenie
Indonezja
olejek oreganowy

Olejek oregano (Origanum vulgare)

17,36 zł