olej palmowy

Olej palmowy z upraw zrównoważonych

7,33 zł

Olej palmowy ze źródeł zrównoważonych, rafinowany.

kod produktu: BB47
opcja :
Ilość:

Opis

Olej palmowy uzyskiwany jest z miąższu owoców olejowca gwinejskiego (Elaeis guineensis) potocznie nazywanego palmą olejową. Zawartość oleju wynosi 40 do 60%. Pierwotnym obszarem występowania palmy olejowe jest Afryka Zachodnia. Obecnie największe uprawy znajdują się w Indonezji i Malezji, skąd pochodzi ponad 2/3 oleju palmowego zużywanego na świece.

Olej palmowy znany i używany jest przez ludzi już od paru tysięcy lat. Jest olejem wyjątkowym, o właściwościach, które sprawiają, że jest to najpopularniejszy olej na świecie używany do celów spożywczych, do produkcji leków i kosmetyków, w przemyśle chemicznym, do produkcji biopaliw. Niestety niezwykła popularność tego oleju przyczynia się do dewastacji środowiska, dlatego tak ważne jest aby wybierać olej ze źródeł zrównoważonych. Warto również mieć na uwadze, że choć za duże zużycie oleju palmowego oskarżany jest przemysł kosmetyczny, to jednak ilość oleju palmowego trafiająca do branży kosmetycznej jest niewielkim ułamkiem. Głównym winowajcą są biopaliwa. Choć kojarzone są z ekologią w istocie od momentu wprowadzenia na rynek przyczyniły się do szybkiego wzrostu cen produktów rolnych i zagarnięcia wielkich obszarów pod uprawy na potrzeby produkcji biopaliw.

Głównymi składnikami oleju są kwas palmitynowy (43 – 47%), kwas oleinowy (37 – 41%), kwas linolowy (8 – 11%) oraz kwas stearynowy (4 – 6%). Jest też jednym z najbogatszych źródeł tokotrienoli i tokoferoli, przeciwutleniaczy, które chronią przed wolnymi rodnikami. W efekcie skóra ma młodszy i zdrowszy wygląd. Olej działa kojąco, zmiękczająco, nawilżająco, odżywczo. Regeneruje i wzmacnia barierę ochronną skóry. Jest powszechnie stosowany do produkcji mydła. Użyty w procesie produkcji mydła metodą „na zimno”, ułatwia zmydlanie innych olejów i nadaje mydłu odpowiedniej twardości.

Olej palmowy w temperaturze pokojowej jest formie stałej, bez smaku i bez zapachu.

Parametry

Nazwa botaniczna
Elaeis guineensis Jacq.
Nazwa INCI
Elaeis Guineensis Oil
Synonimy/Inne nazwy
Palma olejowa, Olejowiec gwinejski
Numer CAS
8002-75-3
Numer WE (EINECS)
232-316-1
Typ
Naturalny i 100% czysty olej roślinny
Surowiec
owoce palmy
Metoda otrzymywania
rafinowany
Pochodzenie
Kolumbia
olej palmowy

Olej palmowy z upraw zrównoważonych

7,33 zł