Plantapon SF

Plantapon® SF jest łagodnym i wszechstronnym środkiem myjącym odpowiednim dla dzieci i osób o wrażliwej skórze. Gwarantuje bogatą, gęstą pianę. Nie wysusza skóry, nie powoduje swędzenia. Naturalnego pochodzenia, przyjazny środowisku, zatwierdzony do stosowania w produktach ekologicznych. Uniwersalna baza do łatwych do wykonania profesjonalnych szamponów do włosów czy żeli pod prysznic.

Kod: LQ16
Dostępność:
Brak w magazynie

Plantapon® SF opracowany został w 2006 roku. Zawiera kompozycję składników powierzchniowo czynnych wytwarzanych na bazie olejów palmowego, kokosowego i kukurydzianego. Jest klarowną cieczą, o lekko słomkowej barwie i łagodnym zapachu.

Jest łagodnym i przyjaznym dla skóry środkiem myjącym o wysokiej zdolności wytwarzania piany i usuwania brudu. Przy jego pomocy można tworzyć dowolne produkty do mycia i kąpieli. Nadaje się do użycia w produktach dla dzieci i osób o wrażliwej skórze.  

W zasadzie jest to skoncentrowany gotowy produkt, który do użycia wystarczy rozcieńczyć. Typowo rozcieńczamy przynajmniej pół na pół z wodą. Jeśli użyjemy takiej proporcji otrzymamy szampon lub żel o stężeniu składników myjących na poziomie 15% (większe stężenie jest niewskazane). W razie potrzeby można rozcieńczyć bardziej.

Często wymagamy by nasz żel pod prysznic lub szampon był odpowiednio gęsty. Może być to potrzebne dla łatwiejszej aplikacji. Albo też chcemy sprawić wrażenie na użytkowniku, że produkt jest bardziej skoncentrowany. Do zagęszczenia najlepiej użyć Lamesoft PO w ilości nie większej niż 1 – 3%. Dla ułatwienia, prosty przepis aby pokazać prawidłową kolejność czynności:

Składniki: Plantapon SF – 40%, Lemesoft PO 65 – 2%, woda – 57%, zapachy, konserwant – do 100%.

Wykonanie: Połącz Lamesoft PO65 z Plantapon SF. Następnie małymi porcjami dodaj wodę. W efekcie powstanie rzadka ciecz. Aby ją zagęścić należy obniżyć pH do 5,5 – 5, ponieważ przy tej wartości zaczyna działać Lamesoft PO 65. Do zmniejszenia pH używamy kwasu cytrynowego. Najlepiej zrobić roztwór rozpuszczając kwas cytrynowy w czystej wodzie i w takiej postaci dodawać po kropli. Po osiągnięciu odpowiedniego pH produkt błyskawicznie gęstnieje.

Powyższy przepis po odpowiednich modyfikacjach można użyć do przygotowania szamponów do włosów, żeli do mycia ciała a także innych produktów do kąpieli i mycia. W trakcie dodawania i mieszania składników należy uważać by nie powodować powstawania piany. Dlatego najlepiej mieszać ręcznie szpatułką lub bagietką. Plantapon SF naturalnie zawiera glicerynę, dlatego nie ma już potrzeby dodatkowo dodawać gliceryny.

Zamiast Lamesoft PO 65 do zagęszczania można również wykorzystać zwykłą sól kuchenną (podobnie jak w przypadku zagęszczania mydła w płynie). Wystarczy ok. 0,5 – 1%. Sól może być dobrym wyborem ze względu na korzystne właściwości dermatologiczne i działanie antyseptyczne. Solankę dodajemy po dodaniu wody. Należy dodawać bardzo ostrożnie ponieważ gdy soli będzie zbyt dużo produkt ponownie bardzo szybko się rozwodni. W razie potrzeby dla kontroli gęstość można użyć także niewielkiej ilości gumy ksantanowej. Przy czym zaleca się by gumę ksantanową dodać do wody (części wodnej) przed dodaniem do formuły produktu. Generalnie postępując według powyższego schematu otrzymanie odpowiedniej gęstości i lepkości powinno być dość łatwe.

Typowe użycie: 20 – 50%