Ta strona używa plików cookie. Więcej informacji
Sól Epsom
Już od 10,98 zł
Naturalna sól Epsom, zwana również solą gorzką lub angielską. Bardzo wysokiej czystości. Jakość farmaceutyczna. Wyróżnia się unikalnymi właściwościami terapeutycznymi i prozdrowotnymi, co czyni ją niezastąpionym składnikiem pozwalającym dbać o zdrowie i urodę. Jest bogatym źródłem magnezu i siarki, dwóch koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu pierwiastków.
Kod: SL8
Dostępność:
W magazynie
Kategorie: Glinka, sól, peeling , Sól naturalna i kąpielowa ,
Nazwa soli wzięła się od nazwy angielskiego kurortu pod Londynem. Dlatego nazywana jest również solą angielską, albo gorzką – od gorzkiego smaku. W rzeczywistości jest to czysta postać siarczanu magnezu. Jest to naturalny środek, który od dawna używany w wielu dolegliwościach, dla celów kosmetycznych i korzyści zdrowotnych, a także w domu i ogrodzie.
Podstawy działania soli Epsom
Sól Epsom od ponad 100 lat znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Znakomite efekty dają kąpiele i okłady solankowe. Znajduje także zastosowanie w produkcji kremów, maści, szamponów do włosów, odżywek i wielu innych kosmetyków.
Za liczne funkcje biologiczne siarczanu magnezu odpowiada specyficzna budowa cząsteczki, jak i dwóch wchodzących w jej skład pierwiastków: magnezu i siarki.
Magnez jest niezbędny w wielu procesach enzymatycznych i wchodzi w skład ponad 300 enzymów, w tym odpowiedzialnych za wytwarzanie energii w komórkach. Z tego właśnie powodu niedobór magnezu odbija się praktycznie na wszystkich organach, zwłaszcza tych, w których występuje duże zapotrzebowanie na energię, jak serce, mózg, mięśnie.
Podobnie siarka jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania żywych komórek. Przy niedoborze siarki występuje nadmierne rogowacenie naskórka, łamliwość i wypadanie włosów, choroby paznokci, złe samopoczucie. Przynosi ona korzyści w różnych problemach skórnych, takich jak wyprysk, brodawki, łuszczyca, łupież. Dowiedziono, że siarka pomaga w leczeniu zapalania stawów i różnych form artretyzmu, w tym zwyrodnienia stawów, łuszczycowego zapalenia stawów czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Popularnym sposobem leczenia siarką są kąpiele błotne, ale ten sam efekt można osiągnąć bez wyjazdu do sanatorium dzięki soli Epsom.
Prostym sposobem zastosowania soli Epsom jest kąpiel w ciepłej solance lub okłady solankowe. Zaabsorbowany przez skórę siarczan magnezu utrzymuje się we krwi 4 do 9 godzin i po tym czasie zostaje wydalony z moczem. Aby wydłużyć jego wchłanianie (i działanie) można pozostawić „zasoloną” wodę do wyschnięcia na skórze.
Jak używać soli Epsom
Kąpiel w solance
W przypadku osób dorosłych zazwyczaj stosuje się 1 – 2 filiżanki na wannę wody. Ilość ta zależy od wielkości wanny, temperatury wody, naszych preferencji. Jeśli czujemy dyskomfort, pojawia się nadpobudliwość lub drażliwość oznacza to, że soli jest za dużo. Dlatego najlepiej zaczynać od jednej łyżki i później stopniowo zwiększyć. Sól należy rozpuścić w gorącej wodzie a następnie uzupełnić wannę ciepłą wodą do wysokości talii. Kąpiel w solance dla większości ludzi jest bardzo kojąca, dlatego jest dobra przed snem. Moczyć się 15 – 20 minut. Do wody można dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego dla aromaterapii lub przyjemnego nastroju. Jeśli kąpiel ma być dla zdrowia olejek eteryczny powinien być prawdziwy a nie zamiennik. Nie należy używać mydła i detergentów. Jeśli po kąpieli skóra jest zbyt sucha należy użyć olejku lub mleczka do ciała. Należy uważać, aby nie pić wody, bo to może powodować rozwolnienie lub biegunkę.
Solanka do moczenia stóp
Do miski z ciepła wodą dodaj pół filiżanki soli. Trzymaj nogi przez 20 - 30 minut. Możesz dodać do wody 1-2 krople olejków eterycznych o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym, np. drzewa herbacianego, cytrynowego, mięty pieprzowej. Dodanie olejku miętowego powoduje przyjemne uczucie ochłodzenia.
Kompresy
Zamiast moczenia w niektórych sytuacjach wygodniejsze może okazać się wykonanie kompresu z solanki. Należy rozpuścić 2 szklanki soli w gorącej wodzie. Następnie zmoczyć czystą gazę i nałożyć na miejsce wymagające zabiegu.
Masaż gąbką
Połącz 1 część soli z 4 częściami wody. Zamocz gąbkę w roztworze i masuj ciało.
Mgiełka z solanką
Wymieszaj sól z czystą przegotowaną wodą pół na pół, przelej do butelki z atomizerem.
Olejek z solą Epsom
Dokładnie wymieszaj 3 łyżki przegotowanej wody i 4 łyżki soli z 12 łyżkami oleju makadamia, z orzechów laskowych lub innego. Ilość soli w recepcie można dostosować do swoich potrzeb.
Domowej roboty krem z solą Epsom
Komercyjne kremy z solą Epsom mogą być bardzo drogie, ale co stoi na przeszkodzie aby taki krem sobie samemu zrobić? Wymieszaj trzy łyżeczki soli z jedną łyżeczką wody destylowanej (lub przegotowanej), podgrzej mieszając do całkowitego rozpuszczenia soli. W razie potrzeby można dodać więcej wody. Następnie solankę należy dodać do dowolnej bazy. Bazą może być zwykły tani krem. Powyższa ilość solanki wystarcza na 120 ml kremu. Spróbuj dodać również soli Epsom do innych produktów, np. szamponu do włosów.
Uwaga! Sól może powodować utratę konsystencji (rozwodnienie) kosmetyku, dlatego należy wykonać próbę na małej ilości kremu.
Przykłady użycia
Zdrowie
Zwichnięcia, stłuczenia, ukąszenia owadów, zapalenie stawów, opuchlizna, bolesność stawów i mięśni: Dla zmniejszenia bólu i obrzęku należy moczyć obolałe miejsca ciała w ciepłej solance lub wykonać ciepły kompres.
Grzybica stóp: Moczyć stopy w solance. Przy grzybicy paznokci należy moczyć paznokcie trzy razy dziennie w ciepłej wodzie z garścią soli.
Dna moczanowa (podagra):Jest to schorzenie, które najczęściej atakuje staw dużego palca u nogi, powodując opuchliznę i niezwykle ostry ból. Do miski z ciepłą wodą dodać 2 – 3 łyżki soli i moczyć nogę przez pół godziny.
Dla urody
Oczyszczający peeling ciała: Garść soli wymieszaj z łyżką olejku do masażu lub oliwy, następnie stojąc w wannie lub pod prysznicem masuj wilgotną skórę, od góry do dołu. Po czym dokładnie spłukać.
Peeling twarzy: Wymieszaj pół łyżeczki soli z niewielką ilością kremu lub łagodnym olejkiem. Delikatnie masować skórę, następnie spłukać wodą.
Usuwanie zaskórników: Do połowy szklanki gorącej wody dodaj łyżeczkę soli i 3 krople jodyny. Stosuj na zaskórniki przy użyciu wacika.
Nieprzyjemny zapach stóp: mocz stopy w misce z ciepłą solanką przez 10 minut.
Usuwanie lakieru z włosów: Do 4 litrów wody dodaj 1 szklankę soku z cytryny i 1 filiżankę soli Epsom. Przykryj naczynie i odstaw na 24 godziny. Następnego dnia nanieś miksturę na suche włosy. Zaczekaj 20 minut i umyj włosy szamponem.
Zwiększenie objętości włosów: Wymieszaj w kubku równie części soli i odżywki do włosów. Wstaw kubek do gorącej wody aby podgrzać miksturę i łatwiej rozpuścić sól. Następnie wmasuj we włosy. Po 20 minutach dokładnie spłucz.
Dom i ogród
Środek do czyszczenia płytek: Wymieszaj równe części soli i płynu do mycia naczyń. Używaj jak mleczka do czyszczenia.
Zapora na ślimaki: Rozsyp sól w miejscach, które mają ślimaki omijać.
Środek do mycia rąk: Wymieszaj sól z oliwką. Używaj do skutecznego mycia rąk.
Nawożenie roślin doniczkowych: Dodaj łyżkę soli na 2 litry wody. Użyj do podlewania kwiatów raz w tygodniu.
Utrzymanie zielonego trawnika: Magnez jako kluczowy element chlorofilu jest składnikiem odżywczym, który zapobiega żółknięciu liści i utraty zielonego koloru. Stosuje się 1 łyżkę soli na 2 litry wody, którą należy podlewać trawnik.
Środek owadobójczy: Sól Epsom jest ekologicznym środkiem, za pomocą którego można zwalczać szkodniki atakujące rośliny balkonowe i w ogrodzie.
Uwagi
Sól Epsom jest również dostępna w sprzedaży jako produkt techniczny lub nawóz ogrodniczy. Tego rodzaju sól, nawet jeśli określana jest jako sól czysta nie nadaje się do terapii i użycia jako kosmetyk. Kąpiel w takiej soli lub stosowanie jej w kosmetykach może być niebezpieczne dla zdrowia.