Olejek tymiankowy (Thymus vulgaris)
Olejek tymiankowy (Thymus vulgaris)

Olejek tymiankowy (Thymus vulgaris)

7,01 zł
opcja :
Ilość:

Opis

Czysty olejek eteryczny z ziela tymianku

Tymianek pospolity jest przyprawą i rośliną leczniczą doskonale znaną od czasów starożytnych. Wytwarzano z niego olejek do balsamowania. Uważano, że pomaga w zdolnościach pozazmysłowych. Grecy używali go do kąpieli i jako kadzidła w świątyniach. Rzymianie stosowali do dezynfekcji pomieszczeń. Wraz z rozmarynem tymianek był używany dla ochrony przed zarazą. Również we współczesnej medycynie wykorzystuje się jego bakteriobójcze działanie np. w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych czy w zaburzeniach czynności układu pokarmowego.

Olejek eteryczny otrzymywany jest z kwitnącego ziela, najczęściej przez destylację parą wodną. Natomiast nasz olejek otrzymany został w wyniku nadkrytycznej ekstrakcji CO2, która umożliwia wydobycie cennych substancji z roślin o dużo wyższej czystości i nawet 200 razy wyższej aktywności biologicznej.

Podstawowe właściwości:

Olejek eteryczny z tymianku ma silne antybakteryjne, antywirusowe i grzybobójcze właściwości. Jest skuteczny przy wszystkich problemach skórnych takich jak egzema, łuszczyca, brodawki, drobne oparzenia, czyraki, ropnie lub opryszczka. Pomaga leczyć łupież i wypadanie włosów.

Ze względu na silne działanie antyseptyczne jest stosowany w preparatach do dezynfekcji, pastach do zębów, płynach do płukania ust. W badaniach dowiedziono jego skuteczność w odkładaniu się płytki nazębnej i w zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł.

Jest skuteczny w infekcjach górnych dróg oddechowych. Może złagodzić zapalenie oskrzeli, zapalenie opłucnej, zapalenie zatok, objawy krztuśca i gruźlicy. Pomocny jest również w infekcjach układu moczowego i przewodu pokarmowego (zapalenie jamy ustnej, żołądka, jelit, zapalenie jelita grubego). Stymuluje trawienie i eliminuje dyskomfort, np. wzdęcia, skurcze. Likwiduje glisty, tasiemce, owsiki.

Wreszcie jest też stymulatorem, podnosi ciśnienie krwi, pomaga przezwyciężyć zmęczenie i wyczerpanie, poprawia koncentrację i bystrość umysłu.

Zewnętrznie:

  • W stanie nierozcieńczonym używany jako środek drażniący stosowany miejscowo np. na brodawki.
  • Do masażu, okładów olejek należy rozcieńczyć w oleju roślinnym w proporcji 0,5 – 1%.
  • W przypadku astmy lub zapalenia oskrzeli masaż wykonany z użyciem 2-3 kropli olejku działa jako łagodny środek rozkurczowy, pomagając oddychać.

Wewnętrznie

  • 1 kropla trzy – pięć razy dziennie.

Środki ostrożności: Nie stosować w czasie ciąży oraz przy nadciśnieniu tętniczym.

Szczegóły produktu

Nazwa botaniczna
Thymus vulgaris L.
Nazwa INCI
Thymus Vulgaris Leaf Oil
Numer CAS
84929-51-1
Numer WE (EINECS)
284-535-7
Typ
Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny
Surowiec
Ziele z kwiatami
Metoda otrzymywania
Destylacja parą wodną
Pochodzenie
Hiszpania
Tymianek (Thymus vulgaris)

Olejek tymiankowy (Thymus vulgaris)

7,01 zł