

Olejek tymiankowy (Thymus vulgaris)
Opis
Czysty olejek eteryczny z ziela tymianku
Tymianek pospolity jest przyprawą i rośliną leczniczą doskonale znaną od czasów starożytnych. Wytwarzano z niego olejek do balsamowania. Uważano, że pomaga w zdolnościach pozazmysłowych. Grecy używali go do kąpieli i jako kadzidła w świątyniach. Rzymianie stosowali do dezynfekcji pomieszczeń. Wraz z rozmarynem tymianek był używany dla ochrony przed zarazą. Również we współczesnej medycynie wykorzystuje się jego bakteriobójcze działanie np. w leczeniu zapalenia górnych dróg oddechowych czy w zaburzeniach czynności układu pokarmowego.
Olejek eteryczny otrzymywany jest z kwitnącego ziela, najczęściej przez destylację parą wodną. Natomiast nasz olejek otrzymany został w wyniku nadkrytycznej ekstrakcji CO2, która umożliwia wydobycie cennych substancji z roślin o dużo wyższej czystości i nawet 200 razy wyższej aktywności biologicznej.
Podstawowe właściwości:
Olejek eteryczny z tymianku ma silne antybakteryjne, antywirusowe i grzybobójcze właściwości. Jest skuteczny przy wszystkich problemach skórnych takich jak egzema, łuszczyca, brodawki, drobne oparzenia, czyraki, ropnie lub opryszczka. Pomaga leczyć łupież i wypadanie włosów.
Ze względu na silne działanie antyseptyczne jest stosowany w preparatach do dezynfekcji, pastach do zębów, płynach do płukania ust. W badaniach dowiedziono jego skuteczność w odkładaniu się płytki nazębnej i w zapobieganiu stanom zapalnym dziąseł.
Jest skuteczny w infekcjach górnych dróg oddechowych. Może złagodzić zapalenie oskrzeli, zapalenie opłucnej, zapalenie zatok, objawy krztuśca i gruźlicy. Pomocny jest również w infekcjach układu moczowego i przewodu pokarmowego (zapalenie jamy ustnej, żołądka, jelit, zapalenie jelita grubego). Stymuluje trawienie i eliminuje dyskomfort, np. wzdęcia, skurcze. Likwiduje glisty, tasiemce, owsiki.
Wreszcie jest też stymulatorem, podnosi ciśnienie krwi, pomaga przezwyciężyć zmęczenie i wyczerpanie, poprawia koncentrację i bystrość umysłu.
Zewnętrznie:
- W stanie nierozcieńczonym używany jako środek drażniący stosowany miejscowo np. na brodawki.
- Do masażu, okładów olejek należy rozcieńczyć w oleju roślinnym w proporcji 0,5 – 1%.
- W przypadku astmy lub zapalenia oskrzeli masaż wykonany z użyciem 2-3 kropli olejku działa jako łagodny środek rozkurczowy, pomagając oddychać.
Wewnętrznie
- 1 kropla trzy – pięć razy dziennie.
Środki ostrożności: Nie stosować w czasie ciąży oraz przy nadciśnieniu tętniczym.
- Nazwa botaniczna
- Thymus vulgaris L.
- Nazwa INCI
- Thymus Vulgaris Leaf Oil
- Numer CAS
- 84929-51-1
- Numer WE (EINECS)
- 284-535-7
- Typ
- Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny
- Surowiec
- Ziele z kwiatami
- Metoda otrzymywania
- Destylacja parą wodną
- Pochodzenie
- Hiszpania
inne produkty z tej samej kategorii


Olejek jaśminowy, absolut (Jasminium...

Olejek limonkowy (Citrus aurantifolia)

Olejek eukaliptusowy z Eukaliptusa...

Olejek z kwiatów Jagodlinu (Cananga Odorata)

Olejek wrotyczowy marokański (Tanacetum...

Olejek wetiwerowy (Vetiveria zizaniodes)

Olejek bazyliowy indyjski (Ocimum basilicum)

Olejek eteryczny Palo santo (Bursera...
