

Bla bla bla bla ......
Bla bla bla bla ......
Hydrolat otrzymany metodą destylacji z żywicy kadziłowca (Boswellia carteri).
Dawniej wody kwiatowe (hydrolaty) były destylatami wodnymi kwiatów i ziół. W pewnym momencie jednak firmy kosmetyczne wprowadziły na rynek wody aromatyzowane chemicznie, które również nazwano wodami kwiatowymi. Do tych bardziej luksusowych dodaje się naturalne olejki eteryczne. Choć nazywane są tak samo, nie posiadają takich samych właściwości jak prawdziwe hydrolaty, dlatego warto nauczyć się je odróżniać.
Prawdziwe wody kwiatowe zawierają całe spektrum substancji biologicznie aktywnych o cennych właściwościach zdrowotnych, leczniczych i kosmetycznych. Są to lotne związki rozpuszczalne w wodzie, które uzyskuje się z roślin metodą destylacji wodnej. Wody kwiatowe skomponowane w laboratorium, poprzez dodanie do nich substancji zapachowych nigdy nie będą miały takiego spektrum korzyści.
Wspaniałe właściwości hydrolatów zostały odkryte dopiero całkiem niedawno. Są to środki bardzo uniwersalne, które można stosować w aromaterapii, ziołolecznictwie, kosmetyce, w kuchni i domu. Na ogół są bezpieczne dla dzieci. Zawierają głównie związki kwasowe, co jest bardzo korzystne dla organizmu. Stosowane zewnętrznie tworzą na skórze środowisko niesprzyjające rozwojowi bakterii chorobotwórczych i grzybów. Mają działanie ściągające, przeciwzapalne, oczyszczające i gojące. Zapachem zazwyczaj przypominają zapach olejków otrzymywanych z tej samej rośliny, ale czasem zapach hydrolatu jest całkiem inny.Hydrolaty mają bardziej subtelny zapach niż olejki eteryczne i mogą stosowane do aromaterapii, jako łagodniejsza forma. Poza tym ich wykorzystanie może być bardzo wszechstronne.
Czyste hydrolaty są bardziej nietrwałe niż olejki eteryczne. Należy je przechowywać w butelkach z ciemnego szkła, z dala od promieni słonecznych i grzejników, najlepiej w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu. Butelki należy szczelnie zamykać aby nie dostawało się do wewnątrz powietrze. Należy uważać aby hydrolat nie miał kontaktu z niesterylnymi przedmiotami. Przed zastosowaniem najlepiej odlać potrzebną ilość do innego pojemnika. W razie potrzeby, można zwiększyć trwałość dodając niewielką ilość alkoholu (ok. 2%).