Kwas cytrynowy (bezwodny)

Naturalny kwas cytrynowy, bezwodny. Jakość farmaceutyczna. Odpowiedni do zastosowań kosmetycznych i spożywczych. Wyprodukowany w UE (Austria/Holandia). Forma bezwodna czyli 100% kwasu w kwasie".

"
Kod: SL9
Dostępność:
Brak w magazynie

Kwas cytrynowy jest substancją, która naturalnie występuje w tkankach roślin i zwierząt. Najwięcej jest go w limonkach i cytrynach, ok. 8% suchej masy. Odkryty został już w VIII w. przez arabskiego alchemika Jabira Ibn Hayyana, ale w czystej postaci został wyizolowany dopiero w 1784 roku przez szwedzkiego chemika Carla Schelee.

Kwas cytrynowy występuje w dwóch formach, jednowodnej (monohydrat) i bezwodnej (anhydrat). Kwas jednowodny zawiera w swojej molekule dodatkowo wodę. Po pogrzaniu przekształca się w monohydrat uwalniając wodę.

Kwas cytrynowy jest szeroko stosowany w żywności, napojach, kosmetykach i farmaceutykach. Posiada właściwości przeciwutleniające i konserwujące, zapobiega jełczeniu i namnażaniu bakterii, nadaje cierpkość i kwaśność, reguluje pH, stabilizuje składniki, kolor, smak, aromat produktu. Ponieważ jest obecny w prawie każdej formie życia, jest tym samym łatwo metabolizowany i wydalany z organizmu. Ulega szybkiej biodegradacji.

W połączeniu z wodorowęglanem wapnia używany jest w tabletkach i proszkach musujących a w pielęgnacji ciała w solach i bombach do kąpieli. Jest ważnym składnikiem w naturalnej pielęgnacji ciała i recepturach kosmetycznych. W większości jest stosowany w małych ilościach, zwykle nie więcej niż 0,5%.

Jest składnikiem rozświetlającym skórę, likwiduje przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry. Ma właściwości odkażające i ściągające, przywraca kwaśny odczyn skóry, dzięki czemu zapobiega rozwojowi bakterii chorobotwórczych.

Kwas cytrynowy wykazuje właściwości typowe dla kwasów AHA. Działa przeciwstarzeniowo, złuszcza naskórek, nawilża, wygładza i zmiękcza skórę, zmniejsza zmarszczki i drobne linie.

Używany w produktach do pielęgnacji włosów pomaga zwiększyć penetrację substancji aktywnych. W przypadku farbowania włosów poprawia przyjmowanie przez włosy farby.

Kas cytrynowy jest jednym z najczęściej używanych składników do regulacji pH produktów, aby je zakwasić, uczynić mniej alkaliczne. Pomaga utrzymać pH pomiędzy 2,5 a 6,5 i stabilizuje składniki aktywne. Zwiększa efektywność działania kwasów AHA, zwiększa aktywność przeciwutleniaczy i konserwantów wydłużając trwałość produktu.

Ma zdolność do chelatowania metali, co czyni go użytecznym w mydłach, szamponach, żelach, płynach do kąpieli i detergentach do prania. Jego obecność pozwala zwiększyć właściwości myjące i wytworzyć bogatą pianę nawet w twardej wodzie, bez konieczności jej zmiękczania.

Jest aktywnym składnikiem w niektórych środkach czyszczących. Jego zastosowanie sprawia, że chemia do domu jest bardziej ekologiczna i zmniejsza ilość toksyn zanieczyszczających środowisko. 6% wodny roztwór kwasu cytrynowego może usunąć trudne zabrudzenia z szyby bez szorowania. Dodanie niewielkiej ilości razem z proszkiem do prania do pralki zwiększy skuteczność prania, szczególnie w twardej wodzie i zapobiegnie osadzaniu się kamienia.

Niezbędny składnik do produkcji bomb kąpielowych. W połączeniu z wodorowęglanem sodu tworzy musującą mieszankę w zetknięciu z wodą.

Kwas cytrynowy ma również zaskakujący wpływ na zdrowie. W 2007 roku dr Tomohiro Sugino badał wpływ kwasu cytrynowego na zmęczenie psychiczne i fizyczne. Osoby przyjmujące kwas cytrynowy były bardziej odporne na stres, niż osoby przyjmujące placebo. Kwas cytrynowy zwiększał również odporność na zmęczenie.

Zalecane użycie: Bezpiecznie może być stosowany w stężeniu poniżej 10% i przy pH większym niż 3,5. Dla obniżenia pH produktów na bazie wody użyj ok. 0,2% kwasu cytrynowego. Dodaj do fazy wodnej lub na końcu przygotowywania produktu. Najlepsza wartość pH w przypadku preparatów do pielęgnacji skóry powinna wynosić pomiędzy 4,5 a 5,5. W preparatach złuszczających zwykle stosuje się w stężeniu do 5%.