Rozmaryn hiszpański, ct. kamforowy (Rosmarinus officinalis): Olejek eteryczny z ziela

Już od 7,05 zł

Naturalny i 100% czysty olejek eteryczny destylowany z ziela rozmarynu (Rosmarinus Officinalis). Olejek chemotypu kamforowego. Destylowany jest z rozmarynu uprawianego w Hiszpanii, który wyróżnia się większą ilością lotnego olejku kamforowego. Za jego sprawą aromat olejku ma wyraźną kamforową nutę. Przy zakupie olejku rozmarynowego ważne jest rozróżnienie jakiego jest chemotypu, ponieważ każdy chemotyp nie tylko różni się aromatem, ale również ma nieco inne właściwości. Olejki o nieokreślonym chemotypie prawie na pewno są zafałszowane, albo są to jakieś bliżej nieokreślone mieszanki.

Kod: EO57
Dostępność:
W magazynie

Rozmaryn lekarski jest wieloletnim, wiecznie zielonym krzewem wysokości do 2 m, o wijących się pędach. Rośnie dziko w rejonie śródziemnomorskim a uprawiany jest w całej Europie. Był uprawiany przy domach już w starożytności, ponieważ miał chronić przed złymi duchami. Sławę rozmarynowi przyniosło lekarstwo zwane wodą królowej węgierskiej, niezwykle cenione za swoje właściwości w XVII i XVIII wieku. Lekarstwo miało leczyć wszelkie dolegliwości, a także używane było przez ówczesne damy do pielęgnacji ciała. Według legendy mikstura pochodzi od świętej Elżbiety, królowej Węgier, która ciężko chora na podagrę powróciła do zdrowia i odzyskała urodę za sprawą lekarstwa.

Podstawowe właściwości:

Olejek działa antyseptyczne, przeciwreumatyczne, odtruwająco, moczopędnie, tonizująco na układ krążenia, przeciwinfekcyjnie, przeciwprzeziębieniowo i mukolitycznie (rozrzedza zalegający śluz). Jest wskazany w zapaleniu migdałków, dolegliwościach wątroby, kamieniach żółciowych. Również działa kojąco na układ nerwowy. W medycynie jest zalecany jako składnik maści przeciwreumatycznych, przeciw oparzeniom i owrzodzeniom. W kosmetyce rozmaryn jest stosowany w połączeniu z innymi olejkami jako odświeżający i dezynfekujący dodatek do kąpieli oraz w mieszankach do włosów. Olejek rozmarynowy używany jest do mydeł, płynów po goleniu, logionów, szamponów oraz składnik niektórych perfum. Nie poleca się go do maseczek, ponieważ dłuższe stosowanie może spowodować podrażnienia.

Zewnętrznie: Inhalacje. Masaż, olejek należy rozpuścić w oleju roślinym.

Wewnętrznie: 2 krople dwa lub trzy razy dziennie, po posiłku. Dodać do gorącego mleka, miodu lub cukru.

Uwaga! Nie stosować w czasie ciąży, u chorych na nadciśnienie tętnicze lub padaczkę.

Polecane olejki do mieszanek z olejkiem rozmarynu: Bazylia, bergamotka, cedr, kadzidłowiec, imbir, cytryna, pomarańcza, mięta pieprzowa

Więcej informacji
Nazwa botaniczna: Rosmarinus officinalis L.
Numer WE (EINECS) 283-291-9
Numer CAS 84604-14-8
INCI Rosmarinus officinalis leaf oil
Rodzaj produktu Naturalny olejek eteryczny destylowany parą wodną
Metoda otrzymania Destylacja parą wodną
Nuty zapachowe Środkowe
Surowiec Ziele z kwiatami
Pochodzienie Hiszpania
Rozmaryn hiszpański, ct. kamforowy (Rosmarinus officinalis): Olejek eteryczny z ziela