Gliceryna roślinna

Już od 4,99 zł

Wysokiej czystości gliceryna roślinna wytwarzana z oleju roślinnego (rzepakowego), wolna od GMO. Gliceryna jest bezpiecznym i popularnym składnikiem stosowanym w lekach, żywności, mydle, kosmetykach i innych produktach domowego użytku. W kosmetyce jest to nieoceniony naturalny składnik o właściwościach zmiękczających.

Kod: LQ70
Dostępność:
W magazynie

Gliceryna roślinna jest związkiem organicznym - alkoholem trójwodorotlenowym. Jest to bezbarwna, przezroczysta, gęsta ciecz o słodkim smaku i jest produktem jadalnym. Z wodą i alkoholem miesza się w każdym stosunku. Jest dobrym rozpuszczalnikiem dla różnych składników nierozpuszczalnych w wodzie. Znajduje szerokie zastosowanie jako rozpuszczalnik, plastyfikator, środek nawilżający, zmiękczający i smarujący. Chociaż nadal popularna, najczęściej jest zastępowana tańszą gliceryną syntetyczną.

Gliceryna posiada dobre zdolności penetracyjne, dzięki czemu zwiększa transport składników aktywnych w głąb skóry. Jest typowym humektantem, czyli składnikiem nawilżającym. Wysoce higroskopijna, skutecznie zwiększa zdolność wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Jednocześnie wspomaga prawidłową funkcję lipidów skóry i pomaga w utrzymaniu homeostazy skóry.

Gliceryna nie powinna być stosowana na skórę w postaci czystej, ponieważ może wystąpić efekt odwrotny i zwiększy się utrata wody ze skóry (szczególnie w przypadku skóry suchej). Dlatego glicerynę należy łączyć z innymi składnikami, np. olejami. Według badań połączenie gliceryny z emolientami, kwasami tłuszczowymi, antyoksydantami, lecytyną i wieloma innymi składnikami – poprawia wygląd skóry, zapobiega wysuszaniu i pomaga w utrzymaniu zewnętrznej bariery ochronnej.

W kosmetykach gliceryna znajduje zastosowanie zarówno jako czynnik nawilżający skórę, jak i przeciwdziałający wysychaniu preparatów (szczególnie emulsji O/W i żeli). Zapobiega krystalizacji składników kosmetyku, nadając mu odpowiednią gładkość, zapewnia dobre smarowanie i rozprowadzanie na skórze. Przy zbyt dużej zawartości będzie zwiększać lepkość preparatów. Używana jest do łagodzenia wysuszającego efektu innych składników kosmetyku (np. alkoholu etylowego). Posiada również działanie bakteriostatyczne.

Gliceryna używana jest we wszystkich rodzajach kosmetyków do pielęgnacji skóry, pielęgnacji włosów, kosmetyków kolorowych, mydła, płynów do płukania ust i past do zębów. Typowe stężenie wynosi 2 – 5% gotowego produktu, w razie potrzeby można zwiększyć do 15%.

Nasza gliceryna jest odpowiednia do użytku kosmetycznego jak i do zastosowania w produktach przeznaczonych do spożycia. Jest bardzo dobrą bazą do sporządzania bezalkoholowych wyciągów z ziół. Gliceryna ma słodki smak, ale nie wpływa na poziom cukru we krwi tak jak cukier, miód i inne słodkie produkty. Wyciągi i syropy przygotowane w ten sposób są odpowiednie dla dzieci, osób wrażliwych na alkohol i dla zwierząt. Wyciągi glicerynowe przechowywane w odpowiednich warunkach zachowują przydatność od kilkunastu miesięcy do ponad dwóch lat.

Okres przydatności do użycia: Gliceryna jest produktem bardzo trwałym. Przechowywana w temperaturze pokojowej po kilku latach będzie tak samo dobrej jakości.  Jedynie może wzrosnąć zawartość wody w glicerynie (z powodu jej higroskopijności), jeśli wystąpi dłuższy kontakt z powietrzem.

Gliceryna roślinna